VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pivo ze žateckého Chrámu jinde než v jeho restauraci? Od roku 2019 to půjde

Žatec – Udržitelnost projektu žateckého Chrámu chmele a piva se zkrátila o více než rok.

18.2.2016
SDÍLEJ:

Slavnostní čepování nového druhu piva v restauraci U Orloje v areálu Chrámu chmele a piva v Žatci.Foto: Deník/archiv

Udržitelnost projektu žateckého Chrámu chmele a piva se zkrátila o více než rok. Žádosti města Žatec částečně vyhověl v minulých dnech Výbor Regionální rady. Doba se zkrátila o 374 dnů na 4. října 2019. Pro město to znamená, že bude moci dřív změnit podmínky jeho chodu.

Město na projekt Chrámu získalo dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, musí se tak v době udržitelnosti projektu řídit schválenými podmínkami. A ty mimo jiné neumožňují prodej piva, které se uvaří v minipivovaru Chrámu, jinde než v jeho restauraci.

Pivo se jinde prodávat nemůže

„Na chodu Chrámu chmele a piva nechceme nic razantně měnit ani po ukončení doby udržitelnosti projektu. Jediné, co bychom chtěli změnit, je prodej piva z jeho minipivovaru. Chtěli bychom ho nabízet také mimo restauraci Chrámu, městu by to mělo přinést peníze," vyplynulo ze slov Jaroslava Špičky, místostarosty Žatce.

Chrám provozuje stánek na koupališti, nabízí tam jiné pivo

Podle jeho slov je o pivo z Chrámu zájem i mezi majiteli jiných restaurací, kteří by ho chtěli čepovat. To dosud není možné. „Rádi bychom také pivo nabízeli při různých příležitostech, dosud to ale nejde. Chrám tak nemůže mít svůj stánek třeba na Dočesné nebo při dalších kulturních akcích v Žatci. Ačkoliv třeba provozuje stánek na městském koupališti, své pivo tam točit rovněž nemůže," vysvětlil žatecký místostarosta.

To by se mělo změnit právě po skončení doby udržitelnosti projektu, jež byla zkrácena na říjen 2019.

Udržitelnost začala teprve od loňska

Projekt Chrámu byl stavebně dokončen už v roce 2012 a ve stejném roce byla poskytovatelem dotace schválena závěrečná monitorovací zpráva, pětiletá doba udržitelnosti projektu začala „běžet" až od loňska, kdy se dořešilo financování projektu. Město proto požádalo o zkrácení doby udržitelnosti.

„Výbor Regionální rady do zkrácení započítal dobu pozastavení procesu schvalování projektu, kterou město Žatec nemohlo ovlivnit. Tedy okamžik finančního uzavření projektu, který je rozhodný pro výpočet doby udržitelnosti," sdělil Pavel Žinčík, mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Šlo o dobu, kdy byla činnost Regionálního operačního programu Severozápad pozastavena kvůli korupčním aférám. Program byl kvůli chybám v projektech a vyšetřování na dva roky pozastaven.

Dotace činila 211 milionů

Celkové náklady na Chrám chmele a piva v Žatci činily 252 milionu korun, z ROP Severozápad přišla dotace 211 milionů korun. V rámci projektu došlo v letech 2009 až 2012 k přeměně historické části města v turistické centrum s tématikou chmele a piva.

Autor: Petr Kinšt

18.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kvůli havárii potrubí netekla voda v části Loun

Současný nevábný stav rybníka v Radíčevsi

Páchnoucí rybník plný bahna v Radíčevsi čeká oprava

Tuny cenného kovu chtějí brát z úpatí hory. Už za čtyři roky

Teplicko - Těžba lithia na Cínovci by mohla začít v roce 2021. V plánu to má alespoň česká firma Geomet, která zde provádí průzkumy.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Hokejová svatba: Fanoušci si jako kulisu svatby zvolili litvínovský zimák

Litvínov /FOTOGALERIE/ - „Je to náš druhý domov,“ říkají o litvínovském zimáku Eliška a Vratislav Bílkovi. V sobotu měli svatbu a druhý den si jako kulisu svatebních fotek zvolili právě zimní stadion litvínovské Vervy. Oba jsou nadšenými fanoušky litvínovského klubu a při hokeji se také seznámili. Bylo to v mistrovské sezoně, teď je čeká společná cesta životem. Vráťa, kterému se přezdívá Kozel, tak svůj „pseudonym“ přenesl i na manželku Elišku, která je Kozlicí. Oba mají svá jména i na fanouškovském dresu.

Nohejbalisté Žatce zatím neprohráli, čekají je boje o návrat do extraligy

Žatec – Závěrečné utkání základní části čeká žatecké nohejbalisty už tuto sobotu. Pak vstoupí do bitev o nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení