VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro strážníky a úředníky chceme kolektivní smlouvy

Žatec /ROZHOVOR/ - Miroslav Jan Šramota, předseda zaměstnaneckých odborů žatecké radnice, to říká v rozhovoru pro Deník.

28.5.2013 7
SDÍLEJ:

Miroslav ŠramotaFoto: archiv M. Šramoty

Na konci loňského roku na Městském úřadě v Žatci vznikly zaměstnanecké odbory. Založeny byly na základě nesouhlasu části zaměstnanců radnice s organizačními změnami k 1. lednu a propouštěním úředníků. Jejich předsedou je Mgr. Miroslav Jan Šramota z odboru sociálních věcí radnice, jenž odpověděl na otázky Deníku.

Kolik mají odbory nyní členů?
Žatecké zaměstnanecké odbory sdružují zaměstnance městského úřadu a Městské policie v Žatci. Nyní mají 54 členů.

Kdo je vede?
Odbory mají sedmičlenný výbor, jehož předsedou jsem já a místopředsedou Radomír Baszó.

Proč odbory vznikly?
Mezi jednu z hlavních příčin vzniku bylo nestandardní, a dá se říci politicky motivované propouštění našich kolegů na počátku letošního roku. Navázali jsme na iniciativu, která se snažila zabránit neprůhlednému propouštění a nejasnostem, které nebylo vedení města schopno řádně vysvětlit.

A co teď?
Nyní usilujeme o zajištění zaměstnaneckých pracovních práv a mezi naše priority patří kolektivní vyjednávání. V součinnosti s našimi členy jsme vytvořili kolektivní smlouvy pro zaměstnance městské policie a radnice. V těchto smlouvách se snažíme najít konsenzus se zaměstnavatelem, ale zatím se setkáváme spíše s negativní odezvou.

Proč nové smlouvy, nestačí ty současné?
Smlouvy by měly zaměstnancům zajistit lepší pracovně sociální podmínky. Aby zaměstnanci měli větší motivaci pro výkon svého povolání a tím zvýšili péči o své klienty, tedy občany města, což považujeme za náš největší úkol.

Jaký je hlavní úkol odborů do budoucna?
Hlavním úkolem našich odborů je prosazovat zaměstnancům pracovní, hospodářské, politické, sociální a jiné zájmy. Členové Žateckých zaměstnaneckých odborů mají v rámci členského příspěvku nárok na bezplatné právní zastupování, mzdovou poradkyni a specialistu na bezpečnost práce.

Kde jste brali při zakládání odborů „inspiraci"?
Vycházíme ze švédského modelu, který patří mezi nejvyspělejší na světě. Jejich stylem je společné řízení podniků či institucí, ale zároveň se nevyhýbají konfrontaci. To vede zaměstnance k větší odpovědnosti za svou práci a zároveň k tvořivému přístupu.

Autor: Petr Kinšt

28.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mistrovství ve svíčkové.

Svíčkovou na zámku ochutnají herci z muzikálu Madagaskar

Ilustrační foto.

Auto v Černčicích uvízlo v Ohři

Vesnice se žabími jmény budou v sobotu soutěžit

Žatecko - Zábavný den pro veřejnost bude připraven na fotbalovém hřišti v Novém Sedle u Žatce. Jedním z jeho poselství je i podpora přátelství mezi Čechy a Slováky.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

Dočesná hlásí novinku. Klidová zóna vznikne v klášterní zahradě

Žatec – Zajímavou novinku přichystali v Žatci pořadatelé již 60. ročníku Dočesné, slavností piva a chmele, které se ve městě budou konat 1. a 2. září.

Začíná podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského piva!

Okres Louny - Oblíbenou tipovací fotbalovou soutěž si nově můžete užít i v týmu se svými přáteli!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení