VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražské předměstí zažilo chudáky, ale i podvodníky a nevěstky

Žatec - Ve středověku se v Žatci kromě piva pěstovala ve velké míře také vinná réva.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Petr Čech ukazuje nálezy z Pražského předměstí.Foto: DENÍK/Hynek Dlouhý

„Chátra. Pražské předměstí bylo místo, kde ve středověku žili lidé, kteří byli na okraji společnosti,“ říká o místě, kde v Žatci bude stát Chrám chmele a piva, archeolog Petr Čech.

„Zatím poslední výzkum jsme dělali na Pražském předměstí, na místě, kde bude stát vyhlídková věž plánovaného Chrámu chmele a piva. Zkoumali jsme parcelu o velikosti osm krát osm metrů,“ přiblížil místo zatím posledního bádání Petr Čech, muž, který už léta vede archeologické práce na Žatecku.

Se svými nejnovějšími poznatky seznámil veřejnost v minulých dnech během přednášky v Křížově vile. Jeho i kolegy během bádání zajímalo nejvíce, co skrývala dosud neprobádaná země o letech, která předcházela přestavbě předměstí na chmelařské centrum. Ta proběhla v osmdesátých letech 19. století. „Ve středověku bylo Pražské předměstí okrajem města a ze všech nálezů je to hodně patrné. Byla tam hodně velká chudoba,“ prozradil Čech.

Archeologové na relativně malém prostoru zmapovali vývoj předměstí za tisíc let. Vzhledem k chudobě prý chyběly mezi nálezy pro veřejnost atraktivní předměty. Žádné mince, chyběly skleněné předměty nebo ozdoby. „Přesto pro nás bylo naleziště hodně bohaté. Měli jsme možnost zmapovat středověký dům z patnáctého století i dřevěný dům ze čtrnáctého století, který shořel, a další zajímavosti. Vrstvení staveb bylo v té době zcela běžné, byli chudí, měli málo místa. Na starém postavili nové,“ pokračoval archeolog.

Na pozemku byla nalezena i studna. Podle Čecha to nej pro archeologa. „Když hospodyně připálila oběd a nešlo to umýt, potřebovala to uklidit před hospodářem a nejjednodušší bylo samozřejmě hodit nádobu do studny. Proto tam nalézáme tolik keramiky,“ vysvětlil. Nalezeny byly také různé kachle pro stavbu kamen. Jedna dokonce se znakem města. „Různé jsou proto, že kamna stavěli z toho, co našli. Jaké kachle vyhodili bohatí měšťané, takové použili.“

Bohatí lidé v místě chyběli

Skladba obyvatel Pražského předměstí ve středověku byla bohatá, žádný boháč by se ale nenašel. „Žili tam jednak chudší řemeslníci, například tkalci, ale také opravdová a nejchudší spodina. Mrzáci, žebráci, ale také podvodníci, kteří si na ně s červenými hadry, jako od krve, hráli. Sídlili tam také nejrůznější kriminálníci, kejklíři, tuláci a samozřejmě také nevěstky. I když byli lidé ve středověku hodně věřící, nebyl to řídký jev,“ vyjmenoval Petr Čech.

Chudoba byla také za dalším objevem badatelů. Rozlámané zvířecí kosti byly prakticky všude. Pečínky ale spodina určitě na stolech neměla. „Mělo to ryze praktický důvod. Kosti se lámaly, protože jinak by se nevešly do hrnců, měly většinou úzké hrdlo. Pro tyto lidi bylo maso nebo jedno jídlo denně přepych, štěstí. Proto vše zužitkovali co nejvíce, i zbytky. Když už sehnali kost, třeba se zbytky masa, úplně ji vyvařili,“ pokračoval žatecký archeolog.

Strava byla tehdy kašovitá. Chuť jí dodávala právě například vyvařená kost. „Taková kaše by pro nás asi byla nepoživatelná, ale tenkrát měli lidé hlad. Šlo jen o to se najíst. Důležitou součástí stravy bylo také pivo,“ řekl.

Pivo bylo ve středověku opravdu tekutý chléb. „Bylo nefiltrované, se zbytky sladu, obsahovalo hodně výživných látek. Když se přidal chleba, byla to třeba chlebová polévka,“ vysvětloval Petr Čech s tím, že nejen pivo se v Žatci v minulosti pěstovalo. „Ve velké míře tam byly také vinice. Vinná réva byla pro Žatec také důležitá,“ dodal Petr Čech, jehož výzkumy budou nadále pokračovat, jak bude postupovat výstavba chrámu.

Autor: Hynek Dlouhý

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Vroutek poslední přípravné utkání prohrál, v sobotu začíná v I.A třídě

Rakovník /FOTO/ - Soupeřem v prvním utkání sezony bude Vroutku tým Března.

Zadržený muž se oběsil v policejní cele v Žatci

Žatec – Pitva neprokázala cizí zavinění. Kriminalisté případ vyšetřují jako sebevraždu.

Kvůli havárii potrubí netekla voda v části Loun

Louny – Voda netekla v několika ulicích v západní části města.

Páchnoucí rybník plný bahna v Radíčevsi čeká oprava

Radíčeves u Žatce - Město Žatec připravilo revitalizaci vodní nádrže za 1,3 milionu korun v nedaleké Radíčevsi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení