Drobní zloději do zabezpečeného domu sice nevniknou, ale přesto jsou schopni napáchat škody na zařízení kolem domu za mnoho tisíc korun. „Lidé zjistili, že napojení na pult centrální ochrany v domě je neochrání od toho, aby nezmizelo vše železné, co se dá ze zahrady odnést, včetně okapů z domu. Začínají se bránit i proti vstupu nezvaných hostů na pozemek,“ uvedl Miroslav Hejna ze Severočeské bezpečnostní agentury.

Spuštění poplachu již před domem znamená, že zloděj nemá čas ani poškodit dveře či okna, když se snaží dostat do domu. Majitelé rodinných domů si pořizují infrazávory a venkovní čidla proti pohybu. Senzory reagují na teplotu lidského těla a proti planým poplachům jsou většinou nastaveny tak, aby nereagovaly na pohyb zvířat do 40 kg váhy.

Policie každoročně před začátkem prázdnin varuje, že opuštěné byty a domky o dovolené jsou ideálními cíli pro zloděje. Proto je vhodné se domluvit se sousedy, aby si všímali neobvyklého pohybu. Sousedská všímavost je velmi účinnou a přitom nejlacinější prevencí. Kdo je napojen na centrální pult ochrany, měl by oznámit, že majitelé odjíždějí na dovolenou.

V rekreační sezoně se nevyhýbají zloději ani rekreačním chatám a kempům. Proto například policisté všech obvodních oddělení v okrese Děčín provádějí pravidelné kontroly rekreačních objektů. Kontrolují, zda není objekt narušen, zda je řádně uzavřen, s využitím policejních psů se zjišťuje, zda se v objektu nenachází někdo cizí. „V květnu bylo takto kontrolováno přes 300 objektů, v sezoně je tento počet ještě vyšší. Počet objasněných krádeží v těchto objektech stále roste,“ uvedl Jan Šmíd z děčínské policie. Dodal, že po kontrole policisté na viditelném místě zanechávají písemné oznámení, kdy byla kontrola provedena a co bylo kontrolou zjištěno. Z druhé strany oznámení jsou rady pro chalupáře, jak nejlépe zabezpečit svůj majetek a jak předcházet případnému napadení objektu.