Okresní soud v Lounech ve středu 19. března projednával případ pohlavního zneužívání školaček.

Dopouštět se ho měl téměř osmdesátiletý důchodce, který vedl kroužek anglického jazyka na Základní škole v Liběšicích. Dívkám měl sahat na břicho a jedné z nich na prsa.

Soudce přečetl závěry psychologického posudku. Z něj vyplývá, že obžalovaný je vyrovnaná osobnost, čestná a jeho dočasný duševní stav je ovlivněn soudním líčením. Z dalšího posudku vyplynulo, že muž netrpí žádnou deviací. Soudce vyslechl v nepřítomnosti veřejnosti poškozené dívky a jednoho chlapce, který měl osahávaní vidět.

U soudu vypovídali také rodiče dětí. „O věci jsem se dozvěděla až u policejního výslechu dcery. Potom jsem se jí na to ptala, řekla mi že ji obžalovaný sahal na břicho. Z ničím takových se mi před tím nesvěřila. Dcera chodila do kroužku ráda. Ve škole pracuji a několikrát jsem do výuky vstoupila, ničeho jsem si přitom nevšimla,“ uvedla matka jedné z poškozených Lenka V.

Rodiče o ničem nevěděli

I další rodiče se o události dozvěděli až po výslechu syna. „Nikdy dříve nenaznačil, že se něco v kroužku děje. Policisté synovi řekli, aby o tom s nikým nehovořil. Proto jsem se ho na to poté již nevyptávala,“ řekla Vladimíra A.

Státní zástupkyni zajímalo, zda chlapec má bujnou fantazii, jelikož u výslechu u policie podrobně líčil, co se mělo na kroužku dít. A naopak u soudu toho řekl méně. „Stalo se to již před rokem a chce na to zapomenout,“ dodala.

Soud také vyslechl znalkyni, která provedla šetření u dvou dívek a zároveň byla přítomna u výslechu všech dětí. „Obě děvčata jsou schopné vnímat a reprodukovat skutečnosti, tak jak je zažily. Dnes se chovaly přirozeně a spontánně. Jiné děti působily rozpačitým dojmem, ale to mohlo být způsobeno tímto prostředím,“ uvedla.

Muž obvinění popírá. „S dětmi jsem měl kamarádský vztah. Chodily za mnou a svěřovaly se mi s různými věcmi. Hodiny výuky byly vedeny volně, nejsem učitel,“ uvedl obžalovaný. Soudce líčení odročil na konec dubna z důvodu vyslechnutí dalších znalců z oblasti sexuologie.