Téměř ke každé druhé krádeži auta, která se loni stala v okrese Louny, došlo v Žatci. Ve městě bylo loni ukradeno 68 aut, do dalších 41 vozidel se zloději vloupali. Podle statistik tak v Žatci v roce 2006 došlo ke krádeži auta či vloupání do něj každý třetí den.

Husova je nejrizikovější

Jedním z posledních případů je nedávné vloupání do vozidla taxislužby. „Před domem v Husově ulici zatím neznámý pachatel rozbil boční okénko u vozidla Hyundai Sonata a následně z vozidla odcizil kasírtašku s finanční hotovostí a dokumenty. Způsobená škoda byla vyčíslena na 6 500 korun,“ uvedl Tomáš Krupička z Policie ČR v Lounech. Právě Husova patří v Žatci mezi ulice, kde ke krádežím a vloupání do aut dochází nejčastěji. Dalšími takovými jsou souběžná Volyňských Čechů nebo okrajová ulice Stavbařů.

„U nás ve vchodě auto ukradli, nebo se do něj vloupali snad každému, kdo tady bydlí,“ řekl Štěpán Beneš, jenž parkuje v ulici Stavbařů. „Zloději mi už ukradli Škodu 120. Do jiného auta, Škody Forman, se mi jednou pokusili vloupat a jednou se jim to povedlo. Rozbili sklo za 1200 korun a ukradli hudební kazety,“ vypočítal. Zloději nenechali podle jeho slov bez povšimnutí ani služební auto Peugeot 206, se kterým zaparkoval přes noc v ulici Stavbařů nedávno. „Zmizelo z něj rádio tak za pět tisíc korun. Zloději ale rozbitím čelního skla, poničením zámku a elektroinstalace způsobili další škodu ve výši 15 tisíc korun,“ dodal.

Zkušenosti má snad každý soused

Obdobné zkušenosti má i jeho soused Jan Fína, který rovněž parkoval v ulici Stavbařů. „Nám zloději značně poškodili dveře u auta, způsobili škodu za tři tisíce korun. Po spuštění alarmu utekli, nic neukradli. Ve druhém případě do druhého auta vlezli přes kufr a ukradli rádio a CD měnič za sedm tisíc korun,“ vypočítal. Další zkušenost se zloději má tento muž i z Husovy ulice, kde mu zloději auto rovněž otevřeli, ale po spuštění alarmu utekli.

Notebook je téměř jistota

Zloději často způsobí větší škodu na autě, než je hodnota věcí, které ukradnou. Občas se ale stává, že řidiči ve vozidlech nechají i cenné věci. Časté jsou v poslední době krádeže notebooků a další elektroniky, dokladů a peněženek. Objasněnost krádeží aut a vloupání do nich je přitom malá.

Podle policejní statistiky bylo vloni ze 68 aut ukradených v Žatci objasněno 21 případů. Ze 41 případů vloupání bylo objasněno jen 13 případů. Problém krádeží aut je v Žatci dlouhodobý. Upozorňují na něj i někteří zastupitelé. Jak ho město hodlá řešit? Určité kroky ve spolupráci s policisty už probíhají.

Parkoviště sleduje kamera

Konkrétně na žateckém Jihu bylo vloni na podzim vybudováno parkoviště u hotelu Garni, které kamerou sleduje městská policie. „Druhá nově instalovaná kamera monitoruje přilehlé ulice Bří Čapků a Růžovou. Další kamera je už delší čas v sousední Javorové ulici,“ připomněl Jiří Štorek, ředitel Městské policie v Žatci. Další hlídané parkoviště má být na rozhraní Lípové ulice a Volyňských Čechů.

Dalším krokem k řešení problému má být i připravovaná stavba halových garáží v ulici Stavbařů poblíž Tesca. Město hledá firmu, která by tam vícepodlažní objekt s garážemi postavila. „Počet garáží bude ještě upřesněn,“ řekl Aleš Kassal, místostarosta Žatce. Problémem častých krádeží aut se bude zabývat i dnešní Den s deníkem od 14.30 hodin na náměstí Svobody v Žatci. Téma budeme na stránkách deníku dál sledovat.