Zmizelo téměř třicet psů

V několika útulcích na Chomutovsku, Teplicku a Mostecku postrádají osmadvacet psů. Všichni měli mít nad dvacet kilo váhy, přičemž si je z útulků měli brát titíž lidé. Podle tvrzení pracovníků útulku v Chomutově psi pravděpodobně skončili v některé z vietnamských restaurací jako maso.

Reportáž zpracovaná redaktory televize Nova za jednoho z aktérů těchto obchodů označila Sergeje Kulinu z Libočan na Žatecku. Vypravili jsme se za ním, abychom si poslechli i jeho verzi.

„Žádné psy na maso jsem nikdy neprodával. Nechápu, jak si to vůbec někdo může myslet,“ hájí se Sergej Kulina. „Ano bral jsem si psy z útulku a hlavně ty velké, ale to bylo většinou na štěňata, protože s nimi obchoduji,“ uvedl. Proti Kulinovi hovoří informace, že na pozemku, který měl kdysi v pronájmu, objevily psí kosti. I na to měl pohotovou odpověď. „To jsou kosti po uhynulých psech. Chovám štěňata a občas se stane, že nějaké uhyne,“ tvrdí.

Z chomutovského útulku si Kulina měl odvézt dva německé ovčáky, ty už ale nemá. Podle Dany Zelinkové z útulku v Chomutově, již dříve tvrdil, že je prodal. Nám Sergej Kulina na stejnou otázku odpověděl, že psy daroval. „Vzal jsem si je na hlídání žateckého letiště, kde jsem pracoval. Psi se jako hlídači neosvědčili, tak jsem dal inzerát do novin, že je daruji do dobrých rukou a také jsem je daroval. Jména a adresy dotyčných lidí jsem si nebral,“ hájí se muž z Libočan.

Jak dále uvedl, reportáž TV Nova v hlavním zpravodajství v neděli 12. srpna, byl podvod. „Vůbec mi neřekli, že mě natáčejí,“ uvedl. Pracovníci útulku Sergeji Kulinovi nevěří. „Některé odpovědi se dají očekávat. Lidé jako on je používají stále dokola,“ pozastavuje se nad obhajobou Dana Zelinková. „Přijde mi naprosto nelogické, že pan Kulina psy daroval, když je mohl vrátit zpět do útulku a tam by mu navíc vrátili peníze za očkování,“ argumentuje zaměstnankyně.

Ano, smlouvu jsem porušil

Jediné pochybení, které Sergej Kulina připouští, je nedodržení smlouvy s útulky. Podle ní nesmí majitel se psem z útulku nakládat minimálně jeden rok. To znamená, že jej nesmí prodat ani darovat. Pracovníci postižených útulků se chtějí sejít příští týden, kde se patrně dohodnou na tom, že vyzvou podezřelé, aby jim psy vrátili. Pokud to neučiní, hodlají se obrátit na přestupkovou komisi. O případ se zajímá i Liga na ochranu zvířat, která podle slov členky ligy Zdeňky Horáčkové sbírá důkazy pro policii.

Gang odebíral psy z útulků na maso