Dva lékaři jsou obžalováni z ublížení na zdraví z nedbalosti a hrozí jim až pětiletý trest. Podle obžaloby měl bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Bohumil Bradáč a lékař Josef Pulkert zavinit smrt třináctidenní holčičky, která se narodila na konci srpna 2006. U soudu ve středu 21. listopadu vypovídali svědkové z řad lékařů, sester a porodních asistentek.

Záznam nebyl v pořádku

Jako první vypovídal lékař z oddělení standardní gynekologie Petr Chuděra, který tehdy hodnotil záznam CTG. Potvrdil, že záznam nebyl zcela fyziologický, tedy že nebyl v pořádku. Další ze svědků, lékař Jiří Kuneš, byl přivolán k resuscitaci novorozence na sál. „Dítě nejevilo známky života, museli jsme resuscitovat,“ vypovídal lékař. „Pamatuji si, že bylo pokryto zelenou plodovou vodou,“ dodal.

Miriam Fíšová, která pomáhala lékaři s resuscitací, uvedla, že srdeční akce byla obnovena až po pětadvaceti minutách. „V tu dobu již bylo jasné, že dítě bude mít následky,“ řekla.

Matka Nikola Moscatová byla přijata do porodnice s diagnózou potermínového těhotenství. Bývalý primář je viněn z toho, že přerušil na dvě hodiny sledování srdeční činnosti plodu. Lékař měl pochybit tím, že primáře včas neinformoval o prohlubujících se známkách dušení plodu.

Další líčení až v lednu

Hlavní líčení odročila soudkyně Dagmar Šebková na 9. ledna 2008, kdy by měly být vyslyšeny zbývající dvě svědkyně. Poté budou protokoly zaslány znalcům k vyhodnocení. „Celé soudní líčení zatím vede od ničeho k ničemu. Pro mne jsou rozhodující znalecké posudky, na ty čekám,“ uvedla Moscatová po skončení včerejšího líčení.

V Mostě bylo již zahájeno další trestní řízení s pracovníky mostecké porodnice. V tomto případě viní matka z pochybení porodní asistentku a sestru.

Lékaři stojí před soudem kvůli smrti novorozence

Lékaři mostecké nemocnice stanou brzy před soudem