Dopoledne ještě šněroval zasněžené kopce v Beskydech. Večer už se ale pětatřicetiletý Jan svíjel bolestí nad talířem s večeří.

„Manželka si ze mě chvíli utahovala, že jsem se na běžkách strhal,“ vzpomíná na osudný víkend muž. „Když jsem ale začal zvracet a měl jsem křeče až v obličeji, nastartovala auto a fičeli jsme do nemocnice.“

Tam lékaři zjistili akutní zánět apendixu. Na sál ho prý vezli doslova za pět minut dvanáct. V nemocnici si pak poležel ještě celých osm dní. To je zhruba dvakrát tak dlouho, než kolik stráví ve špitále většina pacientů s toutéž diagnózou. Jeho stav totiž zkomplikoval hematom, tedy krevní výron. „Doktoři ho museli vypustit,“ uzavírá příběh Jan.

Za 20 minut je hotovo

O apendix, tedy červovitý přívěsek slepého střeva, přijde každoročně asi 28 tisíc Čechů. Většina z nich kvůli akutnímu zánětu, stejně jako Jan. V takovém případě lékaři volí většinou klasickou operaci. „Při té se červovitý přívěsek slepého střeva podváže, za tímto podvazem se oddělí a samotné místo podvazu se ještě zanoří a přešije stehy. Odstraněný apendix se odešle k histologickému vyšetření,“ vysvětluje chirurg Fakultní nemocnice v Olomouci Tomáš Malý.

Takový zákrok podle něj trvá zhruba dvacet až šedesát minut. Provádí se v celkové anestezii. Pokud lékař zvolí laparoskopickou operaci, může být vše ještě jednodušší. Na břiše pacientovi zbude jen pár nepatrných jizviček, nic víc.

Jak ale ukazuje Janův příběh i statistiky ze 116 špitálů po celé zemi, lidé pak leží v nemocnici různě dlouho. Data Kanceláře zdravotního pojištění z roku 2017 dokonce odhalila, že jsou rozdíly až desetinásobné.

Chyby = delší zotavení

„Délka pobytu přitom může být důležitá,“ říká ředitel kanceláře Ladislav Švec. Napoví totiž ledacos o tom, nakolik se pacienti v daném zařízení potýkají s nějakým nenadálým problémem.

Podle expertů z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má totiž dlouhé stonání většinou jen dvě možná vysvětlení: buď se nemocnice dopouští chyb, které protahují dobu na zotavení pacienta, nebo chybí následná péče a přeléčeného pacienta není kam přeložit.

Nejdůležitější je ale podle Švece první číslo tabulky – tedy počet lidí, kteří ve špitále zákrok podstupují.

Důvod: „Čím častěji lékaři určitý zákrok provádějí, tím lépe ho zvládají. Nemocnice tedy bude pravděpodobně dobře připravená,“ řekl.

Hlavní město Praha

Jihočeský kraj

Jihomoravský kraj

Karlovarský kraj

Královéhradecký kraj

Liberecký kraj

Moravskoslezský kraj

Olomoucký kraj

Pardubický kraj

Plzeňský kraj

Středočeský kraj

Ústecký kraj

Zlínský kraj