Vrbice. Obec s asi tisícovkou obyvatel je součástí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Nachází se v srdci Modrých Hor. Její sklepy jsou natolik architektonicky zajímavé, že se každý rok stanou cílem desítek tisíc návštěvníků.

Víno je společným jmenovatelem téměř veškerých činností v obci Vrbice. „Réva vinná určuje ráz okolní krajiny, vinařství a vinohradnictví je velkým koníčkem v mnoha rodinách,“ uvedla Lenka Machovská, předsedkyně občanského sdružení Vinaři Vrbice.

K vínu se váží i četné kulturní akce. Obvykle 27. prosince se koná žehnání mladých vín, kdy vinaři prezentují svoje vzorky.

Uhelné safari na Mostecku
Uhlí a obří stroje. Šachty na Mostecku lákají turisty, o prohlídky je zájem

Podle webu vinomapa.cz je zajímavým vinařským obyčejem i takzvané zarážení hory. Tato zvyklost je založena na tom, že až do vinobraní nikdo kromě vinaře do vinohradu nesmí. Prostý zvyk související s ochranou hroznů se uchoval na mnoha místech Moravy a dostal i folklorní nádech.

Podle obecního webu vrbice.cz počátky historie obce sahají zhruba do roku 1220. První doložitelné zmínky o vinařství v této části jižní Moravy jsou z roku 1252. Právě tehdy sem dorazili kolonisté z Dolního Rakouska. Díky tomu, odkud pocházeli, už měli s vinařstvím zkušenosti. I díky římským legiím. Podle dalších dostupných zdrojů je možné, že oficiálně tím prvním, kdo s pěstováním vína v dnešní obci Vrbice začal, byl řeholní řád templářů, který pěstoval víno v rámci čejkovického panství, kam tehdy právě příslušela i nynější Vrbice.

Vyhlášené sklepy

Dnes se v místě nachází zhruba 130 hektarů vinic. Velmi žádané jsou odrůdy vlašský ryzlink, veltlín zelený, Neuburg, Savignon i Müller Thurgau. Z červených pak lze doporučit Vavřinecké, Frankovku či Portugal, uvádí web vinomapa.cz.

Obec je vyhlášena zejména místními vinnými sklepy. Jde mimo jiné o lokalitu, které se říká Na sklepách.

Archiváři popsali, že lisovny sklepů mívaly původně základy z pískovce. Pěchované stěny se stavěly z vlhčené žluté hlíny smíchané s plevami, nebo s drcenou slámou. Otvory pro dveře a okna se v plné zdi jednoduše vyřezaly.

Hřbitovní zeď ústavního hřbitova v Bohnicích
Místo plné legend. Návštěvu hřbitova v Bohnicích provází nepříjemné pocity

V lokalitě Stráž jsou zase sklepy úplně v podzemí. Hodně jich vzniklo po roce 1920. Nyní tak je ve stráni hned 7 pater sklepů.

„Jako zvláštnost lze považovat vinné sklepy v nejstarší zastavěné části obce v Dědině. Jedná se o bývalé selské usedlosti. V některých sklepech těchto domů můžeme ještě teď najít vstupy do podzemních únikových chodeb, takzvaných lochů,“ píše web vrbice.cz.

Web rozhlas.cz připomenul, že turistické příručky i články v novinách často přirovnávají místní sklepy k domečkům hobitů. „Dokonce mi někdo v nadsázce říkal, že měli Pána prstenů natáčet u nás, že by filmaři mohli ušetřit velké peníze. Nám srovnávání samozřejmě nevadí,“ řekl na dotaz rozhlasu s úsměvem starosta František Polášek.