„Jedno ráno se Maryia probudila s hlasitým pláčem. Trápily ji křeče, zvracela a měla teplotu. Neváhali jsme a okamžitě vyrazili do nejbližší nemocnice, kde byla umístěna na JIP,” říká maminka Tetyana Tsonynets. Po několika dlouhých dnech a řadě vyšetření zazněla z úst lékařů diagnóza: herpetická encefalitida. Léky byly okamžitě nasazeny, nemoc však již stihla poškodit mozek.

Herpetická encefalitida patří mezi nejzávažnější onemocnění mozku u dětí i dospělých. Nemoc je velmi agresivní, dokáže se rozvinout během několika hodin až dní. Onemocnění má vysokou mortalitu a zanechává za sebou mnoho následků. Proti herpetickým nákazám bohužel neexistují v současné době žádné očkovací látky.

Po návratu z nemocnice se Maryie jevila téměř jako zdravé dítě, trpěla jen na časté epileptické záchvaty. „Byli jsme rádi, že už máme miminko doma a učili jsme se zvládat novou situaci s epilepsií. Netušili jsme, že jde jen o začátek problémů. Dceřin stav se začal postupně zhoršovat, až přestala chodit, a říkat i těch pár slov, která již uměla,” říká maminka.

 Aktuálně je Maryie odkázaná na pomoc rodiny. Její stav byl dlouhá léta bez posunu. Po absolvování první intenzivní rehabilitace na Neurorehabilitační klinice Axon má holčička více energie a začala se pohybovat plazením. Pro její maminku to je velká úleva. „Vidím, že se její stav zlepšuje, z čehož máme obrovskou radost. Je více aktivní. V neposlední řadě je pro mě velké ulehčení a pomoc, že se o dceru dobře postarají profesionálové a já si můžu na chvíli odpočinout. Péče o dceru je velice náročná,” říká maminka Tetyana Tsonynets.

Podpořit Maryii můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/Maryia) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Maryia Tsonynets” nebo uvést variabilní symbol 20026.

Jesika Liptáková