Plánování a příprava cesty trvaly přibližně půl roku. Na cestu se vydalo třináct žáků. Spolu s nimi putovala na Island i výstava prací žáků výtvarného oboru Miroslavy Folberové a nově vytvořený zpěvník lidových písní „Zpíváme s Masarykem“. Zájezd byl pro všechny účastníky opravdu velikým zážitkem.

Už přílet a noční ubytování bylo pro nás dobrodružstvím. První den jsme se opravdu dlouze prošli městem a jeho památkami. Upoutala nás Harpa, prosklená budova islandské filharmonie, která pojme 1800 diváků, úžasný kostel, varhany, ale i obrovská věž s vyhlídkou. Krásné uličky s typickými severskými domy. Hned první den jsme poznali islandské počasí. Po krátkém odpočinku jsme se vydali za město do planetária pozorovat mytologický příběh polární záře. Druhý den byl plný příprav na vystoupení. Konalo se v prostorách knihovny v Reykjavíku, kam dorazilo mnoho návštěvníků, aby si poslechli naše národní písně a připomněli osobnost prezidenta T. G. Masaryka spolu s písněmi skladatele Daniela Dobiáše. S naším sborem vystupovali dva sólisté, kteří již se skladatelem spolupracují déle. Po skončení vystoupení posluchači zhlédli výstavu a každý z návštěvníků dostal malý dárek jako upomínku. Českému spolku na Islandu jsme předali náš dar- oblíbeného krtečka, který mají i ve svém logu, a zpěvníky pro výuku Zpíváme s Masarykem. Po programu proběhlo příjemné setkání s krajany a vyprávění Zdeňky Motlové o životě na Islandu.

Krajané se na Islandu schází každou sobotu a připravují vždy velmi zajímavý program. Společně s tamními dětmi jsme zašli na úžasnou adrenalinovou 5D projekci v interaktivním zábavném centru Přelet nad Isandem. Krása Islandu je neskutečná: vidět sopky, ledovce a vodopády bylo ohromující. Ovšem nevyrovnalo se to opravdovým zážitkům z okružní cesty.

Nutno říct, že na Island se musíte opravdu pečlivě připravit, pokud jde o oblečení. Pláštěnka, kterou známe ze školních výletů, na Islandu nemá šanci. Ale když vysvitne slunce, zažijete jednu duhu za druhou. Poslední den jsme se vydali do přírodovědného centra a ledovcové jeskyně, čas jsme si našli i na dlouhou procházku po pobřeží.

Pro pěvecký sbor Blecha byla tato výprava prvním větším zahraničním projektem. Pravidelně se účastníme např. koncertů Euroregionu Krušnohoří pořádaných německými partnery, ale tak daleko jsme zatím nikdy nebyli. Děkujeme všem dětem za úžasné vystoupení a rodičům, kteří děti vypravili s námi.

Hana Plachá, Miroslava Folberová a Dana Suchá,
ZUŠ Postoloprty