U tuleňů obecných došlo v letošním roce ke čtyřem transportům. „V březnu přicestoval samec Robbie, který se po devíti měsících přestěhoval do jihlavské zoologické zahrady. Na konci listopadu k nám přišla mladá samice Ayma ze Zoo Le Pal ve Francii, která i nadále zůstává v zázemí. V současné době je ve venkovní expozici pouze samec Casper, kterému ovšem budou dělat společnost dvě zmíněné samice. Spojování všem tří tuleňů plánujeme po novém roce. Nyní jsme vytvořily novou chovnou skupinu a nezbývá než čekat, zda se dočkáme úspěšných odchovů. Jelikož je Sally již zkušená samice, vkládáme do ní velké naděje,“ doplňuje zoolog Lukáš Ševcovic.

Chov tuleňů obecných se v ústecké zoologické zahradě datuje od roku 2001 a o dvanáct let později došlo k výraznému rozšíření jejich expozice, což umožňuje chovat chovnou skupinu. „V současné době čeká nové samice nejenom seznámení s chovateli a samcem Casperem, ale také s novým prostředím velkého bazénu. Musí se naučit základní povely, které jsou nutné pro správnou péči těchto ploutvonožců. Věříme, že se zde tuleňům zalíbí a návštěvníci je budou moci brzy spatřit na vlastní oči,“ uzavírá Matěj Kynšt.


Informace o druhu: Tuleni obecní obývají severní pobřeží Atlantského a Tichého oceánu. Oproti svým příbuzným lachtanům, je jejich pohyb po souši pomalý a nemotorný, ovšem ve vodě co do rychlosti dominují. Živí se především rybami a dalšími mořskými tvory, které nekoušou, ale polykají v celku.

Zoo Ústí nad Labem