Po významných žateckých vilách provedou poznání chtivé zájemce historička umění Monika Klímová a architektka Eva Sladká. V závěru události pokřtí autorky novou publikaci.

„Knížku o žateckých vilách pokřtíme na konci procházky v Lüdersdorfově vile. Na jejím vzniku jsme spolupracovali s Regionálním muzeem Žatec, finance na vydání poskytlo v plné výši město Žatec v rámci participativního rozpočtu Tvoříme pro Žatec 2023. Brožura tak bude k dostání zdarma,“ vysvětluje Eva Sladká.

Bez poplatku je i účast na procházce v rámci Dne architektury. „Kdo dorazí, dozví se mnohé o majitelích domů, jejich architektech i pozdějších obyvatelích. Připraveny jsou i prohlídky interiérů několika vil. Přijďte s námi objevovat jejich krásu a příběhy,“ zve Monika Klímová.

Pohled na Žatec. Ilustrační foto
Den architektury láká i do Žatce. Tyto skvosty si můžete prohlédnout v okolí

Vzhledem k čerstvému zápisu Žatce a krajiny žateckého chmele na Seznam světového dědictví UNESCO očekávají pořadatelé zvýšený zájem o událost. Téma žateckých vil je s obdobím chmelařské konjunktury úzce spjato - řadu objektů si k bydlení postavili právě zámožní podnikatelé s chmelem, trasa procházky zahrne tři z nich.

Pořádající spolek A dál? působí v Žatci od roku 2017 a jeho hlavními cíli je popularizace architektury, podpora informovanosti o dění ve městě a také zapojení obyvatel do městského rozvoje. A dál? pořádá architektonické procházky, zasloužil se o vypsání architektonické soutěže na prostranství před Zlatým chmelem v Podměstí, publikoval Architektonickou mapu města Žatce.

Spolek KRUH se věnuje propagaci architektury a je hlavním pořadatelem festivalu Den architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001. Jeho hlavním cílem je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

spolek A dál?