Pepa Bílek první kreslené fóry začal publikovat v roce 1991. Mimo jiné také vydal několik knížek erotického kresleného humoru. Spolupracuje s humoristickými časopisy v Čechách a na Slovensku. Podílel se na mnoha výstavách kresleného humoru. „Tato akce v Praze je zatím největší výstavou mých dílek, prezentuje 130 kreslených vtipů. Své sny někdy v noci přetvářím do kreslené podoby,“ nechal se slyšet na vernisáži, na kterou přišlo přes 120 návštěvníků, mezi nimi dvacítka Žatečanů. Antonín Svoboda se věnuje fotografování od svých dvanácti let. K této zálibě ho přivedl otec Josef, který byl rovněž známým fotografem. V autorově rozmanité tvorbě převažují nádherné křivky ženských těl. Jeho snímky spojují ženskou krásu s výtvarným uměním a jeho 22 velkoformátových fotografií vhodně doplňuje tuto netradiční výstavu kreslených vtipů. Nechybějí mezi nimi i fotky pořízení v centru Žatce.

Ochutnávka piv.
FOTO: Milovníci piva ochutnali U Orloje Žateckou 11, Sedmý schod či Plavčíka

Ivan Mládek od roku 1966 je znám jako frontman skupiny Banjo Band a od 60. let minulého století se zabývá malbou a kresleným humorem. Maluje oleje ve svém originálním „antiperspektivním“ stylu a vystavuje spolu s Žatečany 7 obrazů a atiperspektivních plakátů. Zdárnou prezentaci města ocenila i místostarostka Žatce Jaroslava Veselá, která žateckým umělcům na vernisáži poděkovala a předala všem i malé dárky. O tuto rozesmátou výstavu je v Praze velký zájem, jak potvrdil kurátor galerie Petr Pavel Šimáček: „Pepa Bílek a fotograf Antonín Svoboda v dnešní neveselé době přijeli pobavit Prahu. A s velkým úspěchem! Hned první den po vernisáži navštívilo expozici dalších spokojených 80 diváků a odcházejí opravdu s úsměvem“. V knize návštěv se objevují jen samá poděkování. „Ivan Mládek s oběma Žateckými umělci mne smíchy odbourali!“ napsal např. Jiří Leneček.

„Ani za hodinu jsem nestačila skouknout všechny vystavené kreslené vtipy, přijdu znovu!“ svěřila se Žateckému deníku Nina Staňková z Prahy – Vinohrad. Tato výstava v „galerii pre“ (Na Hroudě 4, Praha 10) potrvá do 10. března, otevřeno je ve všední dny od 12 do 18 hodin. (pk)

Třetí beseda z cyklu Tajemství Loun první republiky Městské knihovny Louny na téma Dílny Československých státních drah v Lounech proběhla nedávno v přednáškovém prostoru nového Státního okresního archivu v Lounech.
Cyklus Tajemství Loun tentokrát mapoval státní dráhy, beseda měla úspěch