„Každá vernisáž výstav je této galerii s překvapením,“ nechali se slyšet v soboru 25. května mnozí ze stovky nadšených návštěvníků vernisáže obrazů Františka Starého (*1941) v žatecké Galerii U Radnice. Tentokrát to byl autor ze Sobíňova na Vysočině, který ale v Žatci strávil v roce 1960 deset měsíců vojenské služby v důstojnické škole.

Město si už tehdy zamiloval a začal zde tvořit. Z jeho skic a motivů vznikaly postupně obrázky s motivy Žatce a vojenského výcvikového prostoru v Perči. Další zajímavostí zahájení výstavy bylo, že v rámci vernisáže vystoupila finalistka poslední série Česko Slovenské Superstar úspěšná zpěvačka Elizabeth Kopecká. Ta je vnučkou Františka Starého, kterému v Žatci věnovala jeden svůj hit.

„V Žatci jsem po více než 60 letech, musím městu vyseknout poklonu, jak se změnilo k lepšímu, roste do krásy,“ zhodnotil František Starý. Se svojí rodinou si prohlédl pamětihodnosti, turistický komplex Chrámu chmele a piva, Letecké muzeum Korea Merkur v Bezděkově i synagogu, kde jeho vnučka nadšená prostředím také zazpívala. Výstava obrazů Vzpomínky na Žatec Františka Starého potrvá v žatecké Galerii U Radnice do 29. června 2024.

Rodáci Žatec