Každý z nás si to může vybrat. Umře nám kamarád, rodič, prarodič, bratr, dítě. A my si můžeme vybrat, jak na to budeme reagovat. Můžeme být naštvaní na celý svět, sami na sebe, na všechny ostatní okolo nás. Můžeme někoho obviňovat, sami sebe nebo opět všechny ostatní. A nebo si můžeme vybrat. Mělo to tak být, přijměme to a vzpomínejme v dobrém na toho, kdo odešel. Jednoduše nastal jeho čas a nikdo z nás to neovlivníme. Obviňování, že jsme někoho nakazili nebo, že mohl žít, kdyby tady nebyl Covid a někdo nezodpovědný to na něho nepřenesl. Myslím si, že to jsou jenom takové výmluvy, výkřiky do tmy, které nejsme sami schopni rozklíčovat. Je to takové plivání negativních emocí, zla a všeho možného okolo nás. Je toho už tolik, že to je neúnosné. Pojďme to celé otočit.

Zkusme si udělat jeden den. Nebo možná jeden den hned ze začátku nezvládneme. Zkusme se přenastavit. Zkusme si říct – udělám si minutu pozitivní energie, minutu dobra. Snažme se myslet jenom na to hezké, pozitivní, na to krásné, na něco povznášejícího, co nás nějakým způsobem nabíjí a co máme rádi. A každým dnem to můžeme nabalovat. Z minuty udělat dvě, potom deset, pak třeba hodinu.

Trošku to zlehčím, hodinu “sluníčkaření” denně. Takového toho pozitivního sluníčkaření, takového, která nám opravdu něco dává a ne toho, co nám spíš něco bere. A pak si z toho vytvoříme určitý návyk, zvyk a budeme najednou pozitivní celý den. Všechno je to opravdu jenom na vás. Všechno je to pouze v naší hlavě a je to pouze otázkou volby. Už Aristoteles tvrdil, že o našem osudu, snech a hodnotách rozhoduje volba a nikoli náhoda. A okolo naší osobní volby se točí vše ostatní. My sami i všechno okolo nás, protože pouze my sami jsme středobodem našeho vlastního vesmíru. Každý z nás. Je jenom na nás, jak ten vesmír bude vypadat, protože každý náš postoj, každá naše myšlenka a každé naše rozhodnutí vytváří svět a jeho tvar, jeho vůni, barvu a všechny jeho aspekty. Tak to je.

Pojďme to zkusit. Vždyť už jsme tak dlouho zavřeni doma, tak dlouho jsme negativní a ubrečení, že minimálně za pokus to stojí.

Mart Eslem