Výroba papírových obalů, knoflíků, kovového příslušenství i pianin. To je jen zlomek výčtu rozmanité průmyslové výroby, která v Žatci vznikala od druhé poloviny 19. století. A že byl místní průmysl věhlasný! Své se o tom dozvěděli účastníci sobotní cyklovyjížďky v režii spolku A dál?. Ta odstartovala právě v bývalé kartonážce, svého času největší v Rakousko-Uhersku.

 Dvacetičlenná skupina cyklistů na osmi zastávkách zhlédla to nejpodstatnější z pozapomenutého žateckého průmyslu. “Zrušení poddanství, nové technologie ve stavebnictví a zejména zavedení železničních tratí do Žatce spustilo dynamický rozvoj nejrůznější průmyslové výroby. Kolem obou nádraží se centralizuje největší množství továren a výrobních podniků v čele s Dreherovým pivovarem nebo Bechertovou a Mendlovou továrnou, později produkujícími pod národním podnikem Šroubárna Žatec,” uvedla posluchačům historický kontext Monika Merdová.

Žákyně ZUŠ Louny Anna Ferziková  vyhrála pěveckou soutěž Lípa Cantantes.
VIDEO: Žákyně ZUŠ Louny vyhrála pěveckou soutěž Lípa Cantantes

 “Město se po zboření hradeb začíná otevírat, pozemky stoupají na ceně, bohatí měšťané na nich staví své vily a podniky, městská rada buduje školy a parky,” doplnila dobový obrázek Eva Sladká.

 Každý účastník dostal na startu mapu s vyznačenou trasou a shrnujícím textem, ať už na památku nebo pro zopakování. Většina navštívených budov má sice dnes alternativní využití, i tak ale můžeme typickou industriální architekturu pozorovat při procházkách městem.

Nasbíral tři bedýnky májovek, štamgasti mohou mít radost.
FOTO: Nasbíral tři bedýnky májovek, štamgasti mohou mít radost

 Cyklovyjížďku chtějí členové spolku připravovat na každé jaro. Jak vysvětluje nejmladší člen Tomáš Zugar, témata se jen hrnou: “Už delší dobu připravujeme trasu po žateckých vilách a také výklad o architektonicky cenných náhrobcích osobností pochovaných na hřbitově. Uvidíme, na co si v budoucnu troufneme.” (mm)