Titul „Dvanáct strun Karla Zicha“ společně napsali novinář Michal Bystrov, Marta Bystrovová a Zdeněk Hazdrna. Vznikala ve spolupráci s rodinou hudebníka, jeho přáteli a známými. Pozornosti hodná novinka Galéna je unikátní sbírkou rozhovorů, z nichž lze složit pestrý obraz osudů Zicha i lidí kolem něj.

Jedna z největších hvězd české pop music, autor písní „Máš chuť majoránky“ či „Paráda“, „Měla na očích brýle“ i „Alenka v říši divů“, zemřela předčasně v pouhých pětapadesáti letech. Už v roce 1964 se přidal do skupiny Framus. Kolegové, příbuzní a známí na ni bez výjimky vzpomínají s láskou. A také s posmutnělým úsměvem, protože slušný a pohodový člověk, fajn táta, muzikant od Pánaboha. Karel Zich tu mohl a měl být ještě dlouho… CD Sám se svou kytarou, součást knihy, nabízí 19 raritních nahrávek; ty nejstarší ze 60. let, nejmladší z roku 2004.

V roce 1979 si založil skupinu Flop, kterou od roku 1986 vedl Michal Pavlík (dnes Čechomor). Natočil na 50 singlů i 15 alb, na LP Mosty spolupracoval s Lenkou Filipovou. Zpíval duet s Bobkem, Janů, Zelenkovou, Přenosilovou. Složil většinu písní svého repertoáru, psal i pro jiné, je autor skladby pro fontánu v Mariánských lázních, na sklonku života se vrátil ke Spirituál Kvintetu. Prodal přes milion desek (jen LP „Paráda“ přes 250 tisíc), zpíval většině zemí Evropy, v USA, Kanadě, Brazílii, Austrálii. Krom rock'n'rollu zpíval folk, spirituály, pop. V knize na něj vzpomíná řada osobností a přátel.

Radek Strnad