Ta, dle doporučení Národní knihovny, bude trvat 5 dní, následně se ještě obaly vydezinfikují. Nikdo se teda nemusí bát opětovné výpůjčky. Proto je momentálně půjčování pouze jednosměrné.

 Co přinesl „velký knižní čtvrtek“

Čtvrtek 19. března, toto datum si mnoho milovníků literatury poznamenalo do svých diářů. Proběhl totiž oblíbený knižní svátek Velký knižní čtvrtek, který nabídl 15 žánrově rozličných děl od 10 tuzemských nakladatelství.

V oddělení beletrie naleznou novinku – od nositelky Nobelovy cenu za literaturu Olgy Tokarczukové – Bizarní povídky, kniha obsahuje deset povídek odehrávajících se na různých místech, od Volyně během vpádu švédských vojsk, současné Švýcarsko, Asii až po imaginární světy. Populární slovenský autor Jozef Karika přichází s knihou Na smrt, která se prezentuje jako unikátní žánrový mix historické ságy, thrilleru a hororu.

Zvuky probuzení od Petry a Petra Třešňákových popisují čtivou formou závažné téma, autoři vyprávějí o výchově dcery s autismem spojeným s mentální retardací.

Krvavý bronx je rozsáhlá povídková antologie, na které spolupracovali nejlepší autoři z nakladatelství Host a Druhé město. Hlavním motivem jejich textů je brněnská čtvrť známá jako Bronx. Čtenáři se můžou těšit na autory jako je Alena Mornštajnová, Irena Dousková, Kateřina Tučková, Petr Stančík, Michal Sýkora, Bianca Bellová, Petra Soukupová a další.

Socha Svobody v New Yorku.Zdroj: Alena Kaňková

Román Až se ti zatočí hlava od Ondřeje Štindla – vyznamenaného Cenou Ferdinanda Peroutky za novinářskou práci – je na pomezí několika žánrů, nalezneme v něm satiru, horor, psychodrama i road movie.

Mezi další novinky spadající do kategorie beletrie patří i napínavý thriller s prvky hororu Úniková hra od Megan Goldinové. Jako strašidelný, gotický román je označován Melmoth od Sarah Perryové, který může mnohé čtenáře nalákat na prostředí, děj se totiž odehrává v Praze. Poslední novinkou je memoár o osobním rozvoji a rodinné loajalitě – Vzdělaná od Tary Westoverové.

Do naučného oddělení spadá publikace Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou od Martina Řezníčka, který je znám především jako zahraniční zpravodaj České Televize, jenž pět let působil právě v USA. Radek Kedroň, investigativní novinář, se ve své knize Sněžím! Deník bílé mafie zaměřil na korupci v českém zdravotnictví.

Řecké mýty: Mytologie a filosofie od Lucka Ferryho sází na inovativní přístup, nejedná se o pouhé převyprávění klasických řeckých mýtů, kniha se pohybuje na pomezí mytologie a psychologie.

V hudebním oddělení čtenáře zaujmou hned tři publikace. A to buď psychomagická autobiografie Tanec reality od významného autora komiksů Alejandra Jodorowskeho či biografie Leonarda Cohena I`m Your Man od Sylvie Simmonsové, mapující celý umělcův život. Poslední knihou jsou Růžové vrány: Muzikantky v 21.století od Pavly Jonssonové, jedná se o dvacet rozhovorů s předními českými muzikantkami, které spojuje především alternativní hudební scéna.

A na závěr dětské oddělení, které má také jednoho zástupce ve Velkém knižním čtvrtku. Pro děti je připravena publikace Ruce v hlíně: kniha pro malé zahradníky, která je plná inspirativních nápadů a naučí děti pozorovat a prozkoumávat přírodu od jara do zimy.

 Žijeme však nejen knižním čtvrtkem – ochutnávka z naučného oddělení

Čtenáře všech věkových skupin by mohla především zaujmout edice Můj rok, která postupně mapuje život v české společnosti v druhé polovině 20. století. Dále byl fond obohacen o další životopisy význačných českých i zahraničních osobností, např. Enzo Ferrari, Rudolf Hoss, Andrej Babiš, František Mrázek a mnoho dalších. V geografické sekci všechny jistě potěší, nové mapy a aktualizované turistické bedekry, jako i mnoho cestopisů z výprav po celém světě. Pro milovníky detektivního žánru, vyšlo první porevoluční shrnutí dějin české detektivky.

 Své novinky najdou také děti

Na milovníky zvířat čeká série knih Ať žijí štěňata! nebo kniha Míša a její malý pacienti: Promoklé kotě, kde si společně s Míšou mohou vyzkoušet péči o malé koťátko. Pro dobrodruhy jsou připraveny knihy Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič a pátý díl Strážce krystalů: Nezbedné víly. A pro prvňáčky, co se nebojí, je nachystaná Hororová čítanka, ve které se hrůza mísí s humorem.

Starší čtenáři dětského oddělení se mohou těšit na velkou nálož kouzel a tajemna. Fanoušci nadpřirozena by se měli připravit na knihy Krotitelé záhad: Zločin v domě hrůzy, Vládkyně kouře nebo Tajná zoo 2: Hrozba stínů, kde se Noah a jeho přátelé budou muset naučit nové věci a především čelit nové hrozbě v podobě sněžných mužů, kteří napadají obyvatele zoo. A kdo by si chtěl vyzkoušet, jaký by byl život bez mobilu a internetu, může sáhnout po knize Kamarádi na cestách od spisovatele Daniela Bukvaje, který na začátku března představil svou knihu dětem v MKL.

 Johana Prošková, Nikola Fraňková a Jonáš Woloszczuk