V sobotu se naše 17členná skupina setkala na Letišti Václava Havla, odkud jsme letěli do Amsterdamu. Tam nás vyzvedly holandské rodiny, se kterými nás čekal seznamovací víkend a pro většinu výlet do Rotterdamu.

Pondělní program byl již pro celou česko-holandskou skupinu. Do školy jsme všichni přijeli na kole a když ředitel Leo van t’Spijker zahájil projekt, vydali jsme se na prohlídku školy. Pokračovali jsme přípravou prezentací o energetice, ekologii a o sociálních sítích na středeční setkání se starostou Barendrechtu.

V úterý jsme se v Haagu zúčastnili významné události, Prinsjesdag, při které jsme mohli spatřit krále a královnu Holandska. Poté jsme navštívili Palác Míru a odpoledne se všichni společně vydali do Scheveningenu, často přezdívaného pláž Haagu. Počasí nám přálo, a proto byl toto také jeden z nejoblíbenějších momentů celého týdne.

Divadelní společnost Háta bavila v Lenešicích
Divadelní představení Hvězdné manýry rozesmálo v Lenešicích celé publikum

Ve středu jsme byli pozváni na radnici, kde nás přivítal starosta Jan van Belzen. Následovala debata a předvedení prezentací pro porotu složenou ze zástupců města. Odpoledne jsme jeli do Kinderdijku, kde jsme si mohli prohlédnout ikonické holandské mlýny. Cestou zpět jsme prošli historické centrum Dordrechtu a večer si užili večírek pořádaný pro všechny studenty i učitele z naší skupiny.

Čtvrtek jsme strávili v hlavním městě Amsterdamu, kde hlavním bodem programu byla návštěva Rijskmusea, tedy Národního muzea s uměním, a prohlídka domu Anny Frankové.

V pátek se všichni znovu setkali ve škole, kde jsme prezentovali naše postřehy a zážitky zaměřené na rozdíly a podobnosti napříč kulturou a vzděláním. Došlo také na rozdávání cen pro nejlepší dvojice a vítěze různých soutěží a hodnotilo se plnění úkolů. Ředitel školy pak oficiálně náš projekt ukončil a rozloučil se s námi. Před odletem do Prahy jsme se stavili v palačinkárně, kde jsme si pochutnali na holandských palačinkách a zmrzlině. Při loučení na letišti ukáplo i několik slz a všichni se již těší na příští rok, kdy nás Holanďané navštíví!

Šárka Bláhová a Michael Křivan,
5.A8
Gymnázium V. Hlavatého Louny