Šest Pandurů ve verzi velitelsko-štábní a 14 ve verzi spojovací je určeno pro velení na stupni prapor a brigáda. Vnitřní vybavení obou typů se přitom diametrálně liší: zatímco velitelsko-štábní Pandur zajišťuje datový provoz, spojovací má na starosti kompletní rádiový provoz.

Velitelský Pandur jednoduše řečeno disponuje vším, co velitel potřebuje, aby měl přehled o situaci na bojišti. „Přímo zabudované má dva počítače, dva volné mají k dispozici operátoři. V sestavě je navíc deset dalších počítačů, které štáb využije v případě rozvinutí místa velení v polních podmínkách. Tyto počítačové stanice by byly umístěny ve speciálním nafukovacím stanu,“ vysvětlil kapitán Tomáš Votava, příslušník skupiny bezpečnosti komunikačních a informačních systémů velitelství 4. brigády rychlého nasazení.

 Spojovací Pandur zajišťuje rádiové spojení mezi nadřízeným stupněm a koncovým uživatelem, tedy vojákem v poli. K dispozici jsou tři radiostanice, které vysílají ve dvou pásmech – velmi krátké vlny a krátké vlny. „Ve VKV pásmu je dosah na vzdálenost zhruba 25 kilometrů, KV pak fungují od jednoho až po desítky tisíc kilometrů. Mluvit tak můžeme bez problému s někým, kdo je na opačném konci zeměkoule,“ uvádí Votava s tím, že veškerá spojení mohou být šifrována.

 Oba nové typy Panduru jsou vybaveny rušičkou, jsou bez lafetovaných zbraní a mají zvýšenou balistickou odolnost a protiminovou ochranu, což si v návaznosti na zvýšení celkové hmotnosti vozidel vyžádalo posílení brzdového systému. Motorizace zůstala stejná, jako u dříve zavedených typů vozidel Pandur II 8x8.

 Podle vrchního praporčíka 41. mechanizovaného praporu Žatec praporčíka Františka Němce čeká klíčové příslušníky praporu v nejbližších dnech proškolení na tuto novou techniku.

 Štěpán Malast, kapitán