Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 8 dvoučlenných družstev mladých malířů ze škol z celého Česka. Kromě domácí GSOŠ Podbořany se zúčastnily dvojice z Ostravy, Teplic, Havlíčkova Brodu, Plzně, Olomouce a dvou pražských škol. Své síly mohli žáci poměřit při malbě na sádrokartonovou desku hned v několika disciplínách, které zahrnovaly zhotovení loga firmy Donaldson, jenž byla jedním z hlavních sponzorů akce; fládrování, linkování, malbu interiérovou dekorativní barvou a antický dekor – mramor.

Dále měli možnost vyjádřit svou kreativitu ztvárněním některého z děl Josefa Čapka pomocí libovolné malířské techniky. Pro malbu byly použity barvy od firmy HET, se kterou škola dlouhodobě spolupracuje. Soutěž ovládlo družstvo ze Střední školy stavební a dřevozpracující v Ostravě ve složení Tereza Gutwaldová a Patrik Švarc, za nímž se umístila Miloslava Kubísková a Daniel Kopička z domácí GSOŠ Podbořany, a 3. místo obsadila dvojice soutěžících Anna Koukalová a Karla Kunová ze Střední školy stavební a strojní Teplice.

Součástí akce bylo zároveň vyhlášení výsledků soutěže pro základní školy, která běžela do konce března a nesla zajímavé téma „Dnešní svět očima Josefa Čapka“. Děti se jí mohly zúčastnit v literární a výtvarné oblasti, jejichž obsahem bylo kreativně ztvárnit zadané téma. Soutěžní díla byla vystavena pro širokou veřejnost ve vestibulu podbořanského kina.

Malířská akademie v Podbořanech. | Video: Laurencia Helásková

Malířská akademie Josefa Čapka nabídla ovšem i další zpestření, a to v podobě divadelního představení žáků gymnázia „O pejskovi a kočičce“, tvořivých dílniček pro děti a jarmarku, kde si návštěvníci mohli zakoupit řemeslné výrobky, velikonoční pečivo či výborné zákusky připravené mladými cukráři z pořadatelské školy. Ti rovněž upekli dorty s tematikou ilustrací děl Josefa Čapka, jako ceny pro vítěze soutěží, což jim umožnilo předvést svůj um a dát prostor tvořivosti.

Celá akce byla velmi vydařená a získala pozitivní ohlasy z řad veřejnosti i soutěžících. Poděkování si zaslouží tedy nejen vítězná družstva a všichni zúčastnění, ale také učitelé GSOŠ Podbořany, páni Martin Husárek, Miroslav Kopp a Jaroslav Doležal za perfektní přípravu a organizaci akademie, a všichni, co se podíleli na jejím doprovodném programu. Dále srdečně děkujeme všem sponzorům akce. Těšíme se na další oboustrannou spolupráci a na další ročník této prestižní soutěže. Zároveň širokou veřejnost zveme na další akci, kterou GSOŠ pořádá, a to na Mistrovství republiky v jízdě zručnosti traktorem s vlekem, ta se bude konat 30. května 2023 v Podbořanech.

Jaroslav Kohout
Gymnázium a Střední odborná škola Podbořany