Běžné soužití strašidel s lidmi v knize "Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává!" totiž naruší zájezd emeritních pedagogů, skupina vedená podlým matematikem Buštou. Tomu dost vadí, když vidí při prohlídce zámku pro něj nevysvětlitelné věci. Jeho protesty tak bohužel vyústí v souboj se strašidly a také v následný dopis na ministerstvo.

Zábavnou knihu napsal žatecký rodák Jiří Holub (1975), bývalý kuchař, cestovatel, recepční i průvodce - dnes kastelán na zámku Hrubý Rohozec. Pěknými obrázky příběh doplnil ilustrátor Juraj Martiška (1969) z Dunajskej Lužnej poblíž Bratislavy, ze Slovenska.

Na zámek zamíří úředník Josef Kroupa, cíl má přitom pouze jediný: zasáhnout, zjednat tu nápravu, strašidla prostě zrušit. Vůbec to už s nimi nevypadá dobře, jenže bývalá chůva Kristýna přesvědčí zavilého úředníka, že některé zákony lze prostě obejít…

V druhé části příběhu čteme o soužití Josefa Kroupy s krásnou Kristýnou v matce měst, v Praze. Půvabnému strašidlu v sukních ovšem chybí zámek Lhota a blízcí přátelé. Pozve je tedy na návštěvu, užijí si návštěvu Národního divadla a pak dokonce naplánují první lidsko - duší svatbu; odehraje se na jihu Čech. Cesta spanilé nevěsty sice nebude tak docela bez nehody, naštěstí je ale bojovnice; nikdy se nevzdává.

Užijeme si tu tak zábavné vyprávění o strašidlech, umanutých úřednicích a také o zavilých gengstrech. Severočech Holub zkrátka humorem nikdy nešetří. „Kniha je oboustranná, když tedy čtenář dočte prvý díl, stačí ji jen obrátit - a zas je „na začátku“. Rozverný jazyk báječného vypravěče Jiřího Holuba zručně podbarvil svými obrázky Juraj Martiška.

Radek Strnad