Celkem už dobrovolníci od programu Dokážeme víc, který rozběhla Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA, obdrželi granty v celkové hodnotě přesahující 6,75 miliónů korun. Ožila díky nim i 4 úžasná místa v Ústeckém kraji. Místa, která by jinak zůstala nevyužitá či zapomenutá. „Celkově jsme komunitám na Ústecku poskytli 240 tisíc korun. Většinou je žadatelé využijí na zajištění odborných prací nebo nákup materiálu,“ říká Andrea Studihradová z České spořitelny, která za projektem stojí.

Jedním z takových míst, které při cestách zdejším regionem stojí za návštěvu, jsou Lenešice nedaleko Loun. Místní obyvatelé se s pomocí grantu od Dokážeme víc rozhodli opravit park u Husovy zvoničky. „V obci chybělo místo pro odpočinek a setkávání občanů. Přestože máme tři parky, ani jeden nebyl udržovaný. Vytvoření kulturního prostředí, kde se mohou obyvatelé obce setkávat a které si i sami svépomocí vybudovali, posílilo komunitní život,“ popisuje jeden z iniciátorů projektu Zdeněk Plaček.

Dobrovolných akcí na obnovu parku se podle něj zúčastnilo přibližně 50 místních občanů. A s jejich pomocí bude probíhat i následná údržba. „Ze zkušeností víme, že se park stane srdcovou záležitostí místních a minimalizujeme tak vandalismus,“ vysvětluje Zdeněk Plaček. Nový ročník grantového projektu běží právě nyní. Přihlašovat se zájemci mohou na www.dokazemevic.cz. Na každý jednotlivý projekt poskytuje Česká spořitelna maximálně 100 tisíc korun.

Marta Vokurková