„V 16.30 začneme ve Staré papírně v ulici Volyňských Čechů 733 u desek Hanse Kudlicha, kde si připomeneme muže, který 'zrušil robotu'. Pak projdeme přes park, kde měl stát pomník ruského revolucionáře Lenina. Na Chmelařském náměstí vzpomeneme na pomník tří 'otců chmelařů'. Stával kousek od místa, kde byl v roce 1937 nalezen slavný Žatecký poklad. Podíváme se i k tajemné žatecké kostce v parku pod čeradickou silnicí a také na místo, kde kdysi vyvěral pramen Jana Nepomuckého. Procházku zakončíme v hlavní budově muzea, kde čeká účastníky malé překvapení - část pamětního kamene z podstavce žateckého pomníku se lvem. Ten stával v místech dnešní chmelničky a je součástí výstavy Muzejní zvířetník,“ zve na procházku historička muzea Milada Krausová.

Lev, který v Žatci stál jako součást pomníku obětem první světové války. Nyní byl po sedmdesáti letech objeven ve Starých Splavech.
Žatecký lev se našel ve Starých Splavech po sedmdesáti letech

„Historická procházka však není to jediné, co jsme na čtvrtek 7. září připravili. Od 17.30 bude v hlavní budově muzea následovat představení a autogramiáda nové publikace Milady Krausové Příběhy žateckých pomníků, v níž jsou podchyceny všechny existující i již zaniklé žatecké pomníky a pamětní desky. Jde o první soubornou publikaci na toto téma. Knihu pokřtíme a tím zahájíme její prodej,“ zve ředitelka muzea Radmila Holodňáková.