Zúčastnili se přednášek a exkurzí, např. přednášky o historii a práci strážců parku, přednášky o ekologických problémech této lokality. Je zajímavé že epidemie covid-19 se dotkla i činnosti správců parku. Zvýšená návštěvnost (cca o 300%) způsobila nejen problémy s odpadky, ale ovlivnila i život divokých zvířat. Ta se stále více stahují výše do hor z dosahu turistických tras. Nedávno musel být dokonce utracen jeden medvěd hnědý, kterého turisté rozmazlili svým svačinami.  

K nezapomenutelným exkurzím patřila návštěva Stanišovské jeskyně a prohlídka fotopastí, které studenti instalovali a kontrolovali. Fotopasti zachytily rozmanitou faunu parku, např. medvěda hnědého, rysa ostrovida, lišku obecnou, orla skalního i vlka obecného. 

Stážisté mohli obdivovat majestátní krásu Nízkých Tater, ve vyšších polohách je překvapily na mnoha místech zbytky sněhu. Na meandry řeky Hronu zanesené odpadky byl smutný pohled. Polomy, které způsobila vichřice, nelze těžit, staly se rájem různých chráněných živočichů a rostlin. 

Poslední den studenti strávili na biofarmě v Liptovské Tepličce, kde je provázela předsedkyně místního družstva. Ukázala jim chov krav a ovcí a výrobu mléčných výrobků. Tyto produkty si poté mohli zakoupit v místní prodejně. 

 Lucka, Honza, Kristýna, Dominik a Nikola si domů odnášejí certifikát o absolvování mezinárodní stáže a celou řadu zážitků a vzpomínek. 

Jiří Karas - OA SOŠZE Žatec