Metodické materiály udělaly malým diváčkům radost a zároveň je poučily o základních principech třídění odpadu.

Na prvním představení hudební ekopohádky O Balynce, dobrém štěněti byly děti předškolní, na druhém potom mladší školáci. Po celou dobu obou představení byla interakce, nedílná součást představení, na pomyslnou divadelní jedničku. Takže i v Lubenci zazněl dvakrát hymnus Halalí tralalí, netřídí jen pomalí, zpívaný stohlasými pěveckými sbory tvořenými malými diváky.

Milosrdné sluníčko svítilo divadelnímu souboru do zad, když mířil do Ústí nad Labem ke stavbě druhého hracího dne únorového sledu představení O Balynce, dobrém štěněti.

V roce 2024 se bude konat více jak 150 divadelně animačních aktivit po celé České republice. Budou to představení ekopohádek O Balynce, dobrém štěněti, O vodníku Pačískovi, O prasátku Arturovi a další, které mají ve svém druhém plánu podněty a informace o správném způsobu třídění odpadu. Pohádky budou odehrány v divadlech, kulturních zařízeních, ale také na hradech a zámcích a při příležitostech realizace různých open air kulturních a sportovních aktivit, na kterých se dá očekávat účast velkého množství dětí.

Divadelní představení jsou připravována v sofistikovaném oblouku příprava-realizace-evaluace-praxe, díky němuž se dostanou informace o správném třídění skrze děti také do českých domácností. Česká republika patří mezi evropskou špičku ve třídění odpadu, přesto ještě přibližně 30 % populace může svůj postoj ke třídění výrazně zlepšit.

Kristýna Sklenářová