Dřeviny řežeme pouze po výsadbě, a to z důvodu vyrovnání nadzemní a podzemní části. Jiný řez raději v tomto období neprovádíme, dřeviny jsou stále ve vegetačním klidu. Jiná situace je u záhonových růží, které lze mírně zakrátit a podle počasí v druhé polovině měsíce na zimu přihrnout zeminou. Hlubší řez však neprovádíme, ten necháme až na jaro.

Při sklizni jádrovin pro dlouhodobé uskladnění je důležité, aby byly plody zcela zdravé, bez mechanických nebo jiných poškození. Proto vybíráme jen kvalitní ovoce a velmi šetrně je češeme. Postupujeme od spodu nahoru, z vnější strany dovnitř koruny, aby případně padající plody nepoškodily další.

Vlastní technika česání spočívá v tom, že plod vezmeme zespodu do dlaně, nemačkáme ho příliš, lehce jím pootočíme a stopku přes prst oddělíme opatrně od plodonoše. Nedojde tak jejímu vytržení z plodu nebo přelomení, což je nebezpečné hlavně u hrušek, které se navzájem ostrou částí stopky propichují.

Lounské krasobruslařky.
Lounské krasobruslařky opět závodí. První měření sil se konalo v Kopřivnici

Ve správné sklizňové zralosti postupně sklízíme a vhodně uskladníme všechny zimní odrůdy jádrovin. Zásobují nás vitamíny a minerály po celou zimu. S plody zacházíme velmi opatrně. Malé, mechanicky poškozené nebo deformované ovoce vyřadíme při česání a co nejdříve je zpracujeme na šťávy, na sušení nebo využijeme v kuchyni.

Rašelina i štěpka jsou přírodní materiály a podléhají přirozenému rozkladu. Čas od času je tedy je třeba dosypat na původní množství. To platí nejen pro okrasnou štěpku nebo drcenou kůru, ale i pro rašelinový substrát na vřesovištích a u brusinek i borůvek.

Většinou je ještě pěkné počasí, ale občas nás mohou překvapit ranní mrazíky. Krásné rozkvetlé chryzantémy, ale i ještě kvetoucí cínie nebo afrikány můžeme zachránit jednoduchým přikrytím kartonovou krabicí nebo netkanou textilií. Je to řešení rychlé, pohotové a levné a zachráníme barevnou krásu ještě na několik dní.

Autor: Petr Kumšta

Co je nového v Podbořanech.
Co je nového v Podbořanech: Staví se Norma, kebab v režii Uzbeka a nová hala