Neruší je totiž Měsíc. Maximum Perseid bylo v noci z 12. na 13. srpna. Aktivní ale budou až do 24. srpna.

Podívejte se v galerii výše, jak se úchvatnou nebeskou podívanou podařilo zachytit spolupracovníkovi Deníku Jiřímu Baranovi. 

Pokud se i vám podařilo nebeskou podívanou vyfotit, případně se chystáte na lov s objektivem, pošlete nám své snímky na zatecky@denik.cz, rádi je také zveřejníme.

Proč slzy sv. Vavřince?

Svůj název Perseidy dostaly podle souhvězdí Persea. Právě na hranicích Persea se sousedním souhvězdím Kasiopeji se nachází jejich radiant, tedy malá oblast na obloze, ze které meteory vlivem perspektivy jakoby vylétají.

Perseidám se také lidově říká Slzy svatého Vavřince, a to podle světce, který při pronásledování křesťanů údajně neuposlechl příkaz římského císaře Valeriána odevzdat církevní majetek vládci a raději jej rozdal chudým. Za to byl 10. srpna roku 258 umučený. Několik dní po jeho popravě pak lidé viděli z nočního nebe padat "třpytivé slzy".

Perseidy vznikají postupným uvolňováním drobounkého materiálu z komety, kterou odborníci označují 109P/Swift-Tuttle. S proudem těchto částic se planeta Země střetává každoročně mezi 17. červencem a 24. srpnem.