Antonín Hach začal malovat v roce 1922 ve svých 15 letech při studiích na obchodní škole v Rakovníku. První obrázky patřily rodným Kralovicím, kam se vždy rád vracel. Školu dokončil s vyznamenáním a hned nastoupil jako praktikant u firmy Obchod chmelem Rouček a Stern v Žatci. Brzy dokázal poznat způsoby zpracování a úpravy chmele, uměl jej třídit a určovat jeho jakost. Nakonec se věnoval i odbytu chmele do českých a slovenských pivovarů a navázal obchodní styk s pivovary v Belgii a Francii.

Vzhledem k dlouhodobým zkušenostem s chmelem byl jmenován inspektorem Inspekty Praha, která zajišťovala pro zahraničí odborné zprávy o vyváženém českém chmelu. Stal se zároveň skladníkem exportního skladu Léčivých rostlin v Žatci.

Retro výstava věcí z dob minulých „Pamatuješ“ … a módní přehlídka ve Smolnici.
Sifon, pevná linka i módní přehlídka. Sobota ve Smolnici patřila retro stylu

Autor byl nadšeným turistou, kdy při cestování rád maloval krajinky. „Jsem nadšená, že jsem mohla touto výstavou přinést vzpomínku na mého tatínka, který miloval Žatec a připomenout jeho tvorbu,“ řekla při vernisáži jeho dcera Jindřiška Bajborová.

Obrázky Žatce, Libočan, Kralovic, Sobotky, Krkonoš a dalších míst si mohou návštěvníci v žatecké Galerii U Radnice prohlédnout do 30. září 2023.

Tato žatecká galerie se věnuje mladým začínajícím, ale také renomovaným výtvarníkům ze Žatce a okolí. „Dávat prostor těmto malířům se ukazuje jako skvělý nápad. Celý příští rok máme již obsazený,“ prozradil kurátor galerie Petr Pavel Šimáček a dodal: „Do konce letošního roku to budou ještě dvě výstavy Žatecké erby a obrazy akademického malíře Václava Nasvětila“.

(rž)