V krajských kolech na ně čekal mnohem těžší úkol: případová studie. Žáci prvního stupně ji měli vypracovat na téma: Oslava konce školního roku (rozpočet oslavy, přípravy apod). Tato prezentace do druhého kola bohužel nepostoupila. Druhý stupeň dostal úkol ještě těžší, měli vypracovat prezentaci na téma rodinný rozpočet, museli hrubou mzdu fiktivní rodiny přepočítat na čistou a vytvořit rozpočet rodiny, kde dvě děti navštěvovaly kroužky. Nesměli na nic zapomenout, zahrnout výdaje nezbytné i zbytné ani odpočítat daně za děti.

Součástí práce byl také výzkum, kdy měli pomocí dotazníku zjistit, kolik dostávají děti kapesné a jak s ním nakládají. V závěru prezentace se měli žáci zamyslet, jak by jako patnáctiletí přispěli do rodinného rozpočtu a jak naložit s případným přebytkem. Toto vše se jim podařilo na výbornou a při online prezentaci krajského kola zaujalo porotu sbírání sedmikrásek, kdy za jeden kilogram těchto lehoučkých kvítků utržíte necelé tři stovky.

Jaká byla radost, když jsme se dověděli, že postupujeme do kola celostátního. Jenže právě v době konání závěrečného kola v sídle České národní banky byly dvě třetiny družstva mimo republiku. Důvodem byl zájezd do Anglie. Nikdo nemohl tušit, když se plánoval termín, jak se situace zkomplikuje.

V pátek 26. dubna vyrazila pouze Alexandra Černova hájit naše barvy na celostátní kolo. A že se jí to povedlo, je nad slunce jasné. V obrovské konkurenci základních škol a gymnázií, těch nejlepších z nejlepších, obsadila druhé místo i přes nevýhodu, že se nemohla s nikým při řešení zadaného úkolu poradit. Tři jsou přeci jenom více než jedna. Saše moc gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Ivana Pulicarová

Alexandra Černova ze ZŠ Přemyslovců Louny uspěla v celostátní soutěži prověřující finanční gramotnost.Alexandra Černova ze ZŠ Přemyslovců Louny uspěla v celostátní soutěži prověřující finanční gramotnost.Zdroj: se svolením ZŠ Přemyslovců Louny