V hlavní muzejní budově (Husova 678) byla na konci června slavnostně zpřístupněna putovní výstava Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem. Nabízí ucelený soubor královédvorských textilních návrhářů, kteří využili techniku modrotisku pro vytvoření svých uměleckých děl. Představuje tvorbu Jitky, Petry a Rudolfa Doulíkových, Evy Bittové, Nadi Veselé, Zdeňka a Darji Horáčkových a Ivy Čapkové. Dozvíte se také o historii a výrobě modrotisku, kde byla kolébka modrotisku, jaké manufaktury vznikaly, a také o technologii zpracování forem. Výstava potrvá do 20. října 2024.

Dále zde do 29. září běží výstava Prezidentské návštěvy v Žatci. Představuje sbírkové předměty muzea s prezidentskou tématikou, dobové archiválie s prezidentskými podpisy i řadu dosud nepublikovaných fotografií. Dozvíte se, kdo z prezidentů se podíval do města nejčastěji, nebo pro koho připravili speciální korbele v Chrámu chmele a piva. V některých případech nahlédneme i za hranice města Žatec, protože muzeum opatruje např. i fotografie z návštěvy prezidenta Beneše v Jesenici. V prodeji je i stejnojmenná publikace z pera PhDr. Milady Krausové, Ph.D. za 250 Kč.

Křížova vila (Zeyerova 344) – pobočka muzea nabízí výstavu Hudební scéna v Žatci, která mapuje žatecké hudební kapely, orchestry a sbory v medailoncích a fotografiích. Představuje cca 112 žateckých kapel v různých hudebních žánrech. Probíhá do 1. září.

Do Staré papírny (Volyňských Čechů 733) se můžete přijít podívat na výstavu Pes – věrný přítel člověka. Zapůjčilo ji Regionální muzeum v Chrudimi a je zaměřena na vývoj psa jako domácího zvířete, jeho divoké předchůdce - vlky, česká plemena, psí smysly, bojovnost a práci psů ve službách člověka. Naše muzeum ji doplňuje vlastní sbírkou historických psích známek, předměty souvisejícími s chovem, výcvikem psů a některé trofeje zapůjčili Petr Malý ze Žatce a další žatečtí kynologové. K vidění budou také saně pro psí spřežení, které při svých závodech používá musher Lukáš Klíma z Klůčku a další. Zároveň se dozvíte informace o psích NEJ a něco málo z pověstí a bájí. Po celou dobu výstavy, do 7. listopadu, jsou pro děti připraveny pracovní listy, hry a hádanky.

V papírně budou probíhat i tvořivé dílničky s letní tematikou, vždy v 9.00 – 17.00 v termínu 23. - 25. července a 27. - 29. srpna.

Využít můžete i aplikaci Za žateckým pokladem, se kterou navštívíte 5 míst po Žatci a zabavíte se minimálně na hodinu svého času. Stačí načíst QR kód a hrát.

Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea