Novou expozici připravil historik umění Tomáš Winter (Ústav dějin umění AV ČR) ve spolupráci s architektem expozice Josefem Holečkem. Výstava, která vznikla s podporou grantu Ministerstva kultury ČR, představí Fillova díla v kontextu jeho sbírky čínského umění a pozdní krajinářské tvorby, které tvoří jádro sbírky Galerie Benedikta Rejta. Nová stálá expozice s názvem Orel rozsápe orla se zaměřuje na Fillovo umělecké a sběratelské spojení s čínským uměním a jeho reakci na oba totalitní režimy. Návštěvníci zde uvidí významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.

Emil Filla – malíř, sochař a teoretik umění je znám především jako představitel českého kubismu. Po návratu z koncentračního tábora v Buchenwaldu užíval prostory na zámku v Peruci, kde žil a tvořil až do své smrti v roce 1953. Díky velkorysému postoji jeho ženy Hany, která věnovala velkou část pozůstalosti z Peruce státu, vznikla po její smrti v jižním křídle peruckého zámku Pamětní síň Emila Filly, poprvé otevřená 3. srpna 1958.

Pamětní síň Emila Filly na zámku Peruc
Zámek Peruc, nám. E. Filly 1
Otevírací doba: červen-září út-ne 10.00-18.00, květen a říjen pá-ne 10.00-18.00

Pamětní síň Emila Filly měla zvláštní osud. Za téměř sedmdesát let své existence byla skoro polovinu času uzavřena, a to ať z důvodů stavebně-technických, tak majetkových. Poslední osmileté uzavření spojené se soudním procesem, ukončuje nyní naplnění smlouvy o narovnání z roku 2022. V roce 2019 se rozhořel soudní spor mezi Galerií Benedikta Rejta v Lounech a novou majitelkou zámku Peruc. Patovou situaci a ochotu ke smírnému řešení přinesla až nově jmenovaná ředitelka galerie Kateřina Melenová, která vnímala celou situaci jako nedůstojnou, poškozující především Fillův odkaz. Galerie Benedikta Rejta, majitelé zámku Peruc a Nadační fond Emila Filly našli společné řešení pro budoucí spolupráci, a právě nadcházející vernisáž je prvním společným krokem.

Gabriela Brychtová, Galerie Benedikta Rejta v Lounech