Vedení obce si cenu zasloužilo za příkladný investiční a architektonický počin. „Nový obecní úřad v Novém Sedle je ukázkou toho, jak se venkov mění. Když si vezmeme, že tu zůstalo zachované torzo fary a dnes je to přestavěné na moderní obecní úřad, je to ukázka toho, že i na vesnici dokážeme postavit krásné stavby, které zapadají do toho venkova,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Dokončením celkové rekonstrukce v roce 2015 se podařilo nejen zachránit cennou památku, ale obecní úřad získal v budově bývalé fary navíc prostory pro podatelnu, zázemí pro starostu a účetní a reprezentativní zasedací místnosti, kde se pravidelně konají zasedání zastupitelstva a vítání občánků. „Dělali jsme to kvůli lidem, kteří sem chodí. V zasedací místnosti se dělají i svatby,“ dodal starosta obce Sýkora.

Ceny Patria Nostra 2020 se udělují v jednotlivých krajích České republiky za počiny realizované v letech 1990 až 2020, které přispívající k rozvoji venkova a uspokojování potřeb jeho obyvatel a návštěvníků. Do Nového Sedla přijeli na slavnostní předání ocenění také organizátoři projektu Náš venkov 1990 – 2020, kteří připravují o akci filmovou prezentaci. Pod režisérskou taktovkou zkušeného Jiřího Adamce bude pořad moderovat Václav Žmolík.

Vít Hnízdil