Kupříkladu loni si o dotaci zažádalo přes 26 tisíc lidí a úspěšných byla asi polovina z nich, letos přišlo přes 65 tisíc žádostí. Peníze již dostalo přes 27 tisíc úspěšných žadatelů, tento počet ale nemusí být konečný. „Dotace se vyplácí až po realizaci opatření a žadatelé na to mají 24 měsíců od schválení dotace,“ vysvětlila mluvčí.

Co je potřeba udělat, abych požadované peníze skutečně dostal? Základem úspěchu je správné vyplnění žádosti. Důležité je také hlídat si termíny a lhůty, do kdy je potřeba požadované úpravy dokončit. Právě jejich nedodržení může vyplacení peněz zpozdit.

Zateplení rodinného domu - Ilustrační foto
Zelená úsporám light pomůže při zateplení: Kdo může žádat, jaké jsou podmínky

Odborníci připomínají, že tyto dotace lze čerpat pouze v případě, že je stavba zkolaudována jako rodinný či bytový dům. „Na jiné stavby dotaci nedostanete,“ uvedl Jozef Partika z Energetického holdingu Malina. Zájemci by si proto měli nejprve na katastrálním úřadu ověřit, že jejich objekt byl takto zkolaudován.

Ani pokud tomu tak není, nemusí být podle Partiky nic ztraceno. „Na katastrálním úřadu můžete rovnou požádat o překolaudování nemovitosti,“ doporučil. Komu by žádání o dotace přišlo moc složité, může využít služeb odborníků. „Nejlepší možností je vybrat si takového dodavatele, který zařídí všechno za vás,“ doporučuje Partika.

Novinka pro chudší domácnosti

Zatímco dosavadní dotace z Nové zelené úsporám (NZÚ) byly určeny zejména pro bohatší domácnosti, novinkou je rozšíření pomoci i na sociálně slabší vrstvy nazvané NZÚ Light. Detaily programu představilo ministerstvo životního prostředí v pondělí.

Díky novým dotacím mohou lidé získat prostředky na snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů až do výše 150 tisíc korun. Půjde kupříkladu o zateplení fasády, střechy, stropů a podlah i výměny oken a vchodových dveří. V tomto případě mohou dokonce dostat peníze již jako zálohu před zahájením prací a dotace může pokrýt až sto procent celkových realizačních nákladů.

Solární panely na střeše domu a větrné turbíny - koncept udržitelných zdrojů.
Češi se vrhli na solární energii. Na dotaci čekají již desítky tisíc domácností

„Společně se zavedenými cenovými stropy a široce dostupným příspěvkem na bydlení pomůže zvládnout energetickou krizi i těm nejohroženějším,“ věří ministr životního prostředí a zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zdroj: DeníkZacílení na nízkopříjmové domácnosti a zvýšenou dotaci pro jejich potřeby si odborníci pochvalují. Přesto je podle nich stále co zlepšovat. „Zateplení nemovitosti potřebuje v Česku 280 tisíc domácností v rodinných domech, které se nacházejí v energetické chudobě a platí nepřiměřené účty za energii,“ připomněl energetický expert Hnutí Duha Ondřej Pašek.

Pro koho je určena NZÚ Light a o jaké příspěvky se jedná: 

- Nárok na dotace mají vlastníci rodinných domů a trvale obývaných rekreačních objektů nejvíce ohrožení energetickou chudobou (zejména pokud pobírají starobní nebo invalidní důchod, anebo pobírali příspěvek na bydlení).

- Mohou dostat až 150 tisíc korun na:
    - zateplení fasády (6000 korun za běžný metr),
    - zateplení střechy (120 tisíc korun),
    - zateplení stropu pod půdou (50 tisíc korun),
    - zateplení podlahy (60 tisíc korun),
    - výměnu oken (12 tisíc korun za kus),
    - výměnu vchodových dveří (18 tisíc korun).

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR