Siegl: Zkušenost musí být výhodou

Horst Siegl sní v Blšanech o návratu do velkého fotbalu, trénování je pro něj prioritou

Horst Siegl přiznává, že před sezonou mysleli Chmelaři více nahoru, než na průběžné šesté místo. Je ale ještě čas s tím něco udělat, tvrdí v rozhovoru pro Deník. „Už bych zase rád trénoval ve velkém fotbale, moc mě to láká. Nějaké nabídky byly, ale uvidíme,“ svěřil se.

Po deseti kolech jsou Blšany šesté s patnácti body. Spokojenost?
Určitě ne. Je to špatné, hlavně doma ztrácíme. Pomýšleli jsme na postup, bodů ale máme hodně málo, už dost zaostáváme. Hrajeme hodně útočně a někdy nám to bohužel nevyjde. Bude hodně namáhavé to dohnat, ale zkusíme to. Chceme pořád atakovat špičku.

Na kontě máte pět výher a stejný počet proher. Často jsou to hodně jednoznačné výsledky, buď vysoká výhra nebo jasná porážka. Čím to?
Je to právě tou naší snahou o útočný a líbivý fotbal. Chceme pořád útočit, někdy se nám to ale vymstí. Musíme se z toho poučit, z některých utkání jsme mohli vytěžit alespoň remízu, a právě ty body nám chybí nejvíce.

Máte na mysli třeba zápas doma s Roudnicí? Vedli jste už 2:0, přesto hosté dokázali ještě zápas otočit a odvézt si všechny body…
Přesně tak. Takový zápas nesmíme ztratit.

Jenže právě v závěrečných fázích zápasu často Blšanům chybějí síly, čtyřicátníků je vás tam dost. Když budu hodně diplomatický, tak řeknu, že mužstvo Blšan je velmi, ale velmi zkušené…
Právě proto, že jsme tak zkušení, to nemůžeme pustit (smích). I na sklonku kariéry, když si jdeme jen zakopat, musíme makat. Zkušenost pro nás musí být výhodou.

A nepřemýšlíte o posílení? Mladá krev by možná pomohla závěry zápasů udržet…
Několik mladých kluků v týmu máme, nemyslím si, že by jsme potřebovali další. Ale uvidíme, určitě chceme mužstvo vhodně doplnit na jaro.

I když výjimkou mezi zkušenými je Mráz. Je mu přes čtyřicet, přesto na hřišti až neuvěřitelně maká celých devadesát minut.
Je velkým přínosem. Známe se z působení v Kozlovně a z nejrůznějších starých gard. Je pravda, že rychlostně je na tom výborně a má i výdrž. Někdy je ale ta rychlost až na škodu, nestíháme mu a on to pak sám zahodí (smích).

Hodně je vidět také Radek Čížek.
Má skvělé fotbalové myšlení. Jeho standardky a finální přihrávky jsou výborné. Jen škoda, že teď nebyl úplně zdravotně v pořádku. Zranění nás bohužel trápí dost.

Nechystáte pro diváky nějakou podobnou lahůdku? Další známé jméno, které by přišlo přes zimu?
Nechme to zatím otevřené. Samozřejmě se o to budeme snažit, ale je to ještě daleko.

I když pro diváky… Doma se jim moc chodit nechce. V návštěvnosti jste doma mezi nejhoršími.
Představovali jsme si určitě větší návštěvy, je to škoda. Velkou zásluhu na tom má ale podle mého také to, že nehrajeme pravidelně. Jednou hrajeme v pátek večer, pak v sobotu odpoledne. Chceme všechny zápasy hrát v pátek navečer, což si myslíme, že by pro diváky mohlo být atraktivní. Bohužel, některé kluby na to nejsou ochotné přistoupit, různě se vymlouvají.

Naopak venku se na Chmelaře chodí. Jasně vedete tabulku návštěvnosti…
Určitě nejsme nezajímavý tým, navíc, jak jsem říkal, se snažíme hrát útočný fotbal a to se divákům líbí.

Vy se neskrýváte s trenérskými ambicemi. Dlouho už jste ale nikde netrénoval. Jak to v tuto chvíli vypadá? Jsou nějaké nabídky?
Samozřejmě, trénování je priorita. Rád bych se co nejdříve do velkého fotbalu vrátil. To je věc, která mě moc láká. Nějaké nabídky v poslední době byly, třeba ze Slovenska, ale uvidíme. Nechme to také otevřené.

Svoboda: Křivda mě naštvala, musíme ale jít dál

Do Sparty si Zdeněk Svoboda nikoho nebere

Když v dresu Žatce nastoupí, mohou si být útočníci jistí, že jeho přihrávky budou milimetrové. Hráči soupeře vědí, že je zle. Zdeněk Svoboda rozdává v dresu Slavoje krásné fotbalové momenty plnými hrstmi.

Deváté místo a třináct bodů po deseti kolech, to není podle představ. Slavoj má kádr jistě na víc.
Určitě. S naším postavením v tabulce nejsme spokojení. Čekali jsme a čekáme více.

V posledních dvou kolech jste se hodně natrápil s rozhodčími.
Každý, kdo na zápasech byl, to viděl. Rozhodčí udělal velkou chybu, poškodil nás, a to si musí uvědomit. Samozřejmě mě hodně štve křivda, ale už je to za námi a musíme bojovat dál.

Podle představ se navíc teď nedaří ani Spartě B, kterou trénujete. Je na spodku tabulky druhé ligy…
Máme hodně mladý tým, hrajeme kvalitní utkání, trochu nám ale schází štěstí. Musíme jít zápas od zápasu, nic jiného než práce a trénink nám nepomůže.

Za rezervu Sparty nastupuje i žatecký jedenadvacetiletý mladík Petr Glaser.
Má nesporně talent. Uvidíme, jak s ním naloží, musí ještě hodně pracovat. Určitě chce jít dál, než jen do béčka.

Když už jsme u mladých, jistě koukáte i po dalších talentech. Padl vám někdo z regionu do oka?
Zatím mě nikdo nezaujal tak, že bych ho chtěl do Sparty. Přeci jen, je to velký skok, druhá liga a krajský přebor.

Horňák: Do přestávky je daleko, zabojujeme

V kraji piva se Michalovi Horňákovi zalíbilo

Je asistentem u sparťanského béčka, býval reprezentantem, pro fanoušky ze Žatce je ale teď Michal Horňák hlavně důležitým hráčem Slavoje. Pořád je přitom tím spolehlivým a příjemně vystupujícím obráncem. V neděli to bude chtít dokázat proti Kadani.

Minulá sezona v Blšanech, letos v Žatci. Vám se v kraji chmele a piva nějak zalíbilo.
Zalíbilo. Pěkný kraj, dobří lidé a kvalitní fotbal (smích). Ale vážně, s funkcionáři Slavoje jsme se domluvili, společně se Zdeňkem, na spolupráci. Slovo dalo slovo, a tak jsem tady.

Žatci se ale nedaří úplně podle plánů. Po deseti kolech už se dá hodnotit…
Ještě není konec podzimu, pořád chceme hrát nahoře. Musíme bojovat, zlepšujeme se sice pomalu, ale věřím, že do špičky se dostaneme.

Zažili jste už i výměnu trenéra. Jak se s Pavlem Koutenským pracuje?
V pohodě. Má zkušenosti, svou představu, zatím ale měl málo času. Až zabuduje do mužstva všechny své představy, bude to lepší, je to jen otázka času.

Po vašem příchodu se v Žatci hodně zvedly návštěvy. Doma dokonce Slavoj vede v návštěvnosti, tolik lidí nechodilo už hodně dlouho.
Je to i tím, že doma se nám daří. Samozřejmě je to hodně příjemné. Proto fotbal hrajeme, pro diváky. Ještě lepší to ale bude, až je odměníme i místem na špici tabulky.