Sportovní areál v Blšanech nedávno opět ožil. Před pár dny se tam na novou sezonu připravovali druholigoví fotbalisté pražské Viktorie Žižkov, další týmy během léta ještě dorazí. „Chceme dát areál zase do pořádku a udržet ho v provozuschopném a neprodělečném stavu," řekl Radek Pospíšil, jehož firma si od 1. června letošního roku areál od majitele, kryrské společnosti Šilhánek a syn, pronajala. Zatím do konce roku, dál se prý uvidí. „Uvidíme, zda je náš záměr udržitelný," dodal.

Začaly už úpravy areálu, nyní probíhá rekonstrukce hřišť „dvojka" a „trojka". Záměrem je, aby se z Blšan zase stalo vyhlášené tréninkové centrum, kde se budou připravovat české i zahraniční fotbalové kluby. „Do budoucna bychom chtěli přizpůsobit areál i pro zimní provoz," nastínil R. Pospíšil.

Žižkov pochválil rehabilitaci

V areálu je hotel, který má 32 dvoulůžkových pokojů. Součástí komplexu je i rehabilitace. „Ta je v tréninkovém areálu v Blšanech na velmi dobré úrovni," pochvalují si fotbalisté Žižkova na svém webu. Ti tam strávili první červencový týden.

Součástí areálu v Blšanech je šest travnatých hřišť, tenisové kurty, beach volejbalové hřiště a běžecká dráha o celkové délce zhruba tří kilometrů. „Naší hlavní motivací, proč znovu zprovoznit celý areál, je fotbalová mládež. Po letech se nám podařilo do Blšan vrátit mládežnický fotbal, který v současné době čítá na 80 dětí. Protože je v našem majetku, tedy občanského sdružení FK Chmel Blšany, pouze hlavní hřiště, zapůjčili jsme si hřiště ještě jedno. To ale nebude ve velmi blízké budoucnosti opět stačit a tak potřebujeme zajistit další tréninkové plochy a k tomu i související zázemí," vysvětlil Radek Pospíšil.

Blšany mají pět mládežnických družstev

„Navíc nechceme příliš finančně zatěžovat rodiče. Proto vznikla myšlenka na obnovu sportovního areálu, který by si vydělal na svůj provoz a zároveň by ho mohly děti využívat," dodal.

Do nové sezony vstoupí Blšany s pěti mládežnickými družstvy. Předpřípravka, mladší a starší přípravka budou hrát lounské okresní soutěže, mladší a starší žáci krajský přebor Plzeňského kraje. „Zároveň pracujeme na obnově fotbalové akademie ve spolupráci se střední školou v Podbořanech. Od září chceme objíždět základní školy a nabízet žákům 9. tříd fotbalovou akademii s tím, že by od července příštího roku začala v Blšanech fungovat družstva mladšího a staršího dorostu. Na přelomu února a března příštího roku máme v plánu talentové zkoušky," sdělil Karel Tesař, šéftrenér blšanské mládeže.

Fotbalová akademie má fungovat tak, že by studenti nedávno sloučených dvou podbořanských škol, gymnázia a střední odborné školy a učiliště, normálně studovali a přitom dvakrát denně trénovali. Na stejném principu fotbalová akademie v Podbořanech a Blšanech už před lety fungovala, ale pak s celkovým pádem fotbalu v Blšanech došly peníze a skončila i fotbalová akademie.

Hlavního stadionu se obnova netýká

Zmíněná obnova areálu se netýká hlavního stadionu, kde Chmelaři hrávali řadu let první ligu a nyní se na něm hraje krajský přebor. Stadion je majetkem občanského sdružení FK Chmel Blšany. „Správa a údržba hlavního stadionu není součástí našeho záměru. Jeho provoz je zajištěn díky našim dlouhodobým partnerům," doplnil Radek Pospíšil, který je zároveň předsedou občanského sdružení FK Chmel Blšany.