Bez bodu a s první obdrženou červenou kartou se vraceli v sobotu 15. března smutně z Plzně fotbalisté Chmel Blšany, neboť domácí Viktorie B vyhrála 2:0 brankami v závěru utkání, kdy hráli hosté bez vyloučeného Japana.

Právě kolem přísné červené karty pro brazilského obránce od rozhodčího Ochotnického už ve 42. minutě se dost hovořilo.

„Delegát utkání mi dokonce řekl, že rozhodčímu sníží známku za neoprávněné vyloučení našeho hráče,“ dodal k případu vedoucí FK Chmel Arnošt Zerner. Sudí však nechal bez povšimnutí téměř likvidační faul na nejlepšího hráče hostů, kterým byl označen Škultéty.

V utkání se poprvé v ČFL objevil z Mostu půjčený Jan Poláček, jehož v závěru vystřídal nečekaně zařazený blšanský odchovanec Jan Klasna, který už byl na soupisce Mostu B. Naopak z hráčů, kteří prošli přípravou, chyběl obránce Sigmund, jenž stále čeká na souhlas z Německa.

Příležitost v brance dostal M. Ivanka před Z. Zachardou, ale tento bývalý brankář slovenské „dvacítky“ má podíl na obou obdržených gólech. V 70. vyrazil střelu Trantiny k Preslovi, který svým premiérovým gólem otevřel skóre. A v 80. Ivankovi vypadl centrovaný míč, čehož využil dotěrný Bárta ke druhému gólu.

„Na to, že jsme byli celý druhý poločas v oslabení, jsme nehráli špatně. I když kombinace proti přípravným utkáním trochu zaostávala za možnostmi,“ řekl k hodnocení A. Zerner. „Přes vyrovnanou hru jsme se do vyložené gólové šance nedostali. A k záchraně potřebujeme dávat góly…“

V. Plzeň B – Chmel Blšany 2:0 (0:0)

Branky: 70. Presl, 80. Bárta. Rozhodčí Ochotnický, ŽK 0:2 (Veleba a Jendruščák), ČK 0:1 (42. Japan), 200 diváků.

Proč chytal Ivanka?

Přísné vyloučení Brazilce Thomase, který si dal fotbalové jméno Japan, poznamenalo hru Blšan ve druhém poločase.

„Více než polovinu utkání jsme museli dohrávat v deseti, to zákonitě pozměnilo styl naší hry,“ litoval vyloučení obránce ředitel Zdeněk Kovář. „Přitom jsme nebyli horším mužstvem, ale nedostávali jsme se do gólových šancí. Věřil jsem, že si odvezeme body, ale přísné vyloučení za běžný skluz se promítlo ve výsledku. Podobný názor měli i plzeňští funkcionáři včetně trenéra áčka Standy Levého.“

Druhou příčinou prohry označil trenér Luboš Zákostelký chyby nového brankáře Ivanky: „Byly to školácké chyby našeho gólmana, kterými nabídl soupeři dva góly.“

Proč dostal příležitost M. Ivanka před osvědčeným Z. Zachardou? Trenér to zdůvodnil, že mu dal šanci, protože příště by už měl v záloze nastoupit uzdravený Argentinec Rosendo. A protože amatérské Blšany mohou postavit jen tři cizince v utkání, na nedávného juniorského reprezentanta Slovenska by tak nezbyla startovní kvóta.

Cizinci jsou totiž Argentinec Rosendo, Brazilec Japan a Slováci Suchý a Ivanka. Za chyby se platí, tentokrát měl smůlu talentovaný brankář, který se v nově sestaveném mužstvu připravuje pouze dva týdny. Příští utkání hrají poslední Blšany v neděli, kdy hostí vedoucí Spartu Praha B.