Divize po zimní přestávce konečně startuje! Fanoušci Blšan a Žatce mají od jarní části rozdílná očekávání. Slavoj je šestý, Chmelaři poslední.

Žatec přivítá na svém hřišti v neděli 11. března od 14.30 hodin souseda v tabulce, pátý Vilémov. Fotbalisty Slavoje dělí od soupeře jediný bod a pokud uspějí, vyhoupnou se v tabulce zase o něco výše, za což by se určitě jejich fanoušci nezlobili.

Už tak mají dost důvodů k radosti, nováček divize je po podzimu šestý, s minimální bodovou ztrátou na příčky před sebou. „Nechci říkat, na jakém místě musíme být po skončení sezony, ale určitě se popereme o co nejlepší výsledek. Jaro ale bude hodně těžké. Spokojený budu, pokud si udržíme současné postavení,“ byl by rád za šestou příčku i po závěrečném hvizdu sezony Pavel Koutenský, trenér žateckých fotbalistů.

Žatec a Vilémov mají vyrovnané statistiky, Slavoj má soupeři co vracet. Na podzim ve Vilémově Žatec v úvodním duelu prohrál 0:1. „Věřím, že tentokrát budou body naše,“ věří Koutenský.

Žatecká sestava

Kouč Slavoje bude mít k dispozici hodně podobný kádr, jako měl na podzim. Žatci se navíc vydařila příprava, na Apollo cupu se s domácí Souší pral o vítězství. „Ještě kádr dolaďujeme, vyjednáváme o příchodu jednoho až dvou hráčů kvůli zvýšení konkurence v týmu. Určitě přijdou zranění a karty, tak abychom byli připravení. Jinak ale kádr zůstává přibližně stejný jako na podzim,“ pokračuje trenér. Ze Slavoje odešel velmi zkušený Aleš Pikl, úspěšný střelec. Bývalý reprezentant do jedenadvaceti let a fotbalista s bohatými zkušenostmi z první ligy odešel do Chomutova vyzkoušet ještě vyšší soutěž (ČFL).

Naopak Zdeněk Svoboda, exreprezentant a ikona Sparty, v současné době trenér jejího B týmu, v Žatci zůstává. O jeho setrvání se dlouho spekulovalo, vedení týmu jeho angažování teď potvrdilo. „Zdeněk Svoboda by měl chybět jen ve třech zápasech, věříme, že nám hodně pomůže,“ řekl Deníku Koutenský.

Víc prostoru dostanou mladí

Na hostování do Kryr byl zapůjčen bývalý kapitán Marek Paul, který toho na podzim příliš nenahrál. Také druhý brankář Ondřej Baštýř už se na lavičce objevovat nebude, pravděpodobně pomůže B týmu, místo něj by roli dvojky měl zaujmout mladý Kalbač.

Trenér Koutenský chce na jaře dávat více prostoru právě mladým odchovancům. Kromě stopera Bešíka, jenž se už natrvalo usadil v základní sestavě, se dostane i na další. V přípravě se dobře ukazoval například Sýs. „Jeden až dva dorostenci budou mít možnost se u nás ukázat. Chceme jim nabídnout dost prostoru,“ věří Koutenský, že mladí šanci využijí. A příchody? Ze zámoří se vrátil šikovný Martin Vlk, do Žatce se podařilo přivést i zkušeného Bednáře.

Složitý boj Blšan

Blšany jarní část sezony načnou na hřišti soupeře. Už v sobotu 10. března od 14.30 hodin se utkají s dvanáctou Litolí, týmem, proti kterému Chmelaři získali jeden ze svých tří hubených bodů. V úvodním duelu doma remizovaly Blšany 2:2. Jenže od té doby už jen dvakrát remizovaly a se třemi body jsou v tabulce divize jasně poslední, s velmi malou šancí na záchranu. Podle slov lídrů Blšan, Josefa Němce a Horsta Siegla, se ale Chmelaři nechtějí vzdát a ještě zabojují.

Blšany ale boj o záchranu budou mít hodně složitý. Fotbalisté sice odehráli několik přípravných utkání, je ale otázkou, v jakém složení. Také soupeři nebyli vždy úplně na úrovni divizních týmů.

Otázkou zůstává sestava. Otazníků je až příliš. Novák je pryč, Pilař se snaží prosadit v Mostě. Dva podbořanští fotbalisté už také nastupovali za svůj mateřský oddíl a z Blšan není slyšet o žádných posilách. Chmelaři zatím vždy dokázali poskládat kvalitní mužstvo plné zvučných jmen, fanoušci tedy musí doufat, že tomu tak bude i tentokrát.

Zatím žádná jména nezazněla, uvidíme, v jakém světle se Blšany představí v Litoli. Doufejme, že bez ostudy. Josef Němec se před časem nechal slyšet, že Chmelaři vyčkají na odpadlíky z týmů z druhé a třetí ligy. Příliš zájemců se ale nehlásí…