Život spojený s fotbalem denně prožívá Zdeněk Kovář, který v srpnu slaví své 60. narozeniny.

Z velké části je spjat s fotbalem na Žatecku, kde je dodnes velmi populární a kam se stále vrací, neboť tu má spoustu přátel.

Povolávací rozkaz do VTJ žatec

Odchovanec pražského Motorletu přišel do Sparty Praha jako dorostenec, kde pak hrál II. celostátní ligu ČSSR za tehdejší béčko, než v roce 1968 narukoval na vojnu do VTJ Žatec k trenéru Břetislavu Brabcovi. V Žatci se také oženil a postavil dům.

Urostlého s důrazného stopera, který se často prosazoval střelecky při standardních situacích, si brzy všimli v Teplicích, kam se dostal po vojně kličkou přes Chomutov. V tehdejším ligovém Sklo Unionu Teplice v sestavě nabité zvučnými jmény prožil Zdeněk Kovář nejlepší fotbalové roky v sezonách 1971–74.

Přes Děčín a Most se pak vrátil do vojenského týmu VTJ Žatec, se kterým vybojoval postup do II. ligy. Zdejší Dukla měla vynikající fotbalisty, včetně pozdějších reprezentantů, kteří vyrůstali vedle hrajícího „vojáka z povolání“. Mezi největší úspěchy tehdejší éry patřilo čtvrtfinále Českého poháru, v němž Žatec před čtyřmi tisíci diváky vyřadil úřadujícího mistra republiky Bohemians Praha s osmi reprezentanty v sestavě a vypadl až v semifinále s Duklou Praha.

Zrod legendy Chmel Blšany

Zdeněk Kovář byl stále ještě ve formě, i když roky přibývaly. Cítil, že bez fotbalu nebude ani po aktivní kariéře, a tak složil zkoušky rozhodčího a začal pískat od nejnižší soutěže. Tomu se věnoval do konce osmdesátých let, kdy postoupil až do I. ligy a zanechal pískání.

Stále ještě hrál za Blšany, kterého ho zlákaly na začátku svého zázraku ještě v krajské soutěži. „Když mi končila smlouva v Dukle, než se rozhoupali v sousedním Slavoji, přišel za mnou takovej silnej kluk a nabídl mi místo v Blšanech,“ vzpomíná na první setkání s Františkem Chvalovským, který už byl předsedou TJ JZD Blšany, za jehož tým mužů také chytal.

Protože Zdeněk kromě fotbalu nikdy nepracoval, přijal v 80. letech nabídku hrát za chmelařskou vísku, kde dostal zaměstnání bezpečnostního technika v JZD. Bylo rozhodnuto. Další osudy na dlouho spojil s klubem, který byl později přejmenován na FK Chmel Blšany. Jako hráč a souběžně rozhodčí pomohl Blšanům k postupům až do národní ligy, než sám skončil s aktivní činností. Vedení klubu v čele s Františkem Chvalovským, v 90. letech už předsedou ČMFS, a manažerem Zdeňkem Kováčem už systematicky pracovala na projektu k dalšímu postupu i zvelebení hřiště. Vyrostla tu tribuna pro dva tisíce diváků, klubová restaurace, přistavěly se kabiny.

Příchody a odchody trenérů a hráčů

Jak býval Zdeněk houževnatým na hřišti, byl ještě více důslednější a posedlý organizací v dynamicky rostoucím klubu, kde se také střídali trenéři (např. Jan Lím, František Plass, Zdeněk Ščasný, Petr Pálka, František Cipro, Miroslav Beránek, Günter Bittengel, Michal Bílek, Přemysl Bičovský…) a hráči. Kovář si v prvních letech tak zahrál opět např. se Sedláčkem, Melicharem, Rosou, byly tu i další legendy.

Největší obchod udělal Z. Kovář s tehdejším brankářem mladšího dorostu Plzně 16letým Petrem Čechem, kterého koupil za 350 tisíc korun a Spartě ho prodal za 21 milionů. Talentovaný a cílevědomý „Čechino“ se v Blšanech tak přiučil, že se vypracoval na nejlepšího brankáře světa.

Blšanský sportovní ředitel dokonale využil získané známosti z fotbalu. Pracoval s agenty pro další hráče, kteří šli za lepším včetně zahraničí a přinesli peníze do oddílové poklady (např. Jan Šimák, Patrik Gedeon, Pavel Drsek, Jan Velkoborský, Aleš Chvalovský, Václav Drobný, Michal Pospíšil, Tomáš Pešír atd.).

Ještě na sezonu se v roce 2004 vrátil Zdeněk Kovář do Teplic, kde se stal také sportovním ředitelem na Stínadlech v době, kdy tam byl Michal Bílek a Petr Rada. Později pak úzce spolupracoval s mezinárodním manažerem Zdeňkem Nehodou.

Manažer hledá nové talenty

Mezitím skončila prvoligová sláva Blšan, které v roce 2006 po osmi sezonách opustily nejvyšší soutěž. Kovář se ještě vrátil pomoci druholigovému klubu, na který má nejhezčí vzpomínky. Ale jak platí filozofické „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky,“ nešlo ani zastavit pád mužstva, které je po čtyřech sestupech v krajském přeboru.

Nehledáte náhodou Zdeňka Kováře? Nebude daleko od fotbalových hřišť. Pracuje totiž jako skaut při vyhledávání talentů pro mezinárodního manažera Pavla Zíku. Toho, co s ním kdysi prodal Petra Čecha.