Do letošní fotbalové sezony vstupoval tým FK Seko Louny coby nováček divizní soutěže. Již během letní přípravy z vedení týmu znělo, že republikovou soutěž, do níž fotbalisté postoupili znovu po patnácti letech, chtějí udržet. Žádné velké posilování týmu se nekonalo, divizní soutěž si měli zahrát ti, kteří ji vykopali. Po patnácti zápasech se ale Louny krčí na posledním místě tabulky s pouhými sedmi body. V zápasech daly jen třináct branek, obdržely osmatřicet. Udržení se v soutěži bude těžký boj. Jak se na něj v týmu připravují, chystají se změny či posilování? Na to jsme se zeptali trenéra Loun Pavla Schettla.

Sedm bodů a poslední místo. Na předposlední tým ztrácíte devět bodů. Jak byste podzimní sezonu zhodnotil?

Určitě jako neúspěšnou. Jsme poslední s velkým odstupem, máme nejhorší obranu i útok.

Před zahájením soutěže jste měli jasný cíl divizi udržet. Je tento cíl stále platný, a hlavně uskutečnitelný?

Cíl platí pořád. Bude to hodně složité, ale za určitých podmínek uskutečnitelné.

Utkání Loun (v černém) proti LovosicímDo divize jste vstoupili bez větších zkušeností. Tým odcházel s porážkami většinou o gól či dva. Co hráčům chybělo? Právě ony zkušenosti či větší odvaha do utkání?

Na začátku jsme měli hodně těžký los a kvalitní soupeři nás dokázali za chyby trestat. Zkušenosti sice chyběly, ale to se dá krátkodobě nahradit nasazením a disciplínou. Bohužel jsme v prvních kolech vytvářeli spoustu nevynucených chyb a ty nás stály body. Pak přišly absence hráčů a sestavu jsme neustále museli měnit. Zápasy s týmy na podobné úrovni přišly ve druhé části soutěže a to už jsme byli ve složité situaci. Ale souboje s Vilémovem, v Chomutově nebo s Horními Měcholupy jsme měli bodově zvládnout.

Jaké jste viděl chyby ve hře? Opakovaly se, nebo se zápas od zápasu jednalo o jiné?

Chyb bylo hodně a to v obou herních činnostech. V defenzivě naivní, nedůslední, v útoku pomalí, bez nápadu a kreativity.

Několik proher v řadě mělo určitě vliv na psychiku hráčů. Pracujete nějakým způsobem na zlepšení psychické odolnosti hráčů?

Určitě mělo. Snažili jsme se hráče přesvědčit, že stále je o co hrát a soupeři jsou za určitých podmínek k poražení. V závěru jsme několikrát byli blízko bodovému zisku, ale vždy nám proklouzly mezi prsty. Psychická odolnost hodně souvisí i s charakterem hráčů a týmovým duchem. Bohužel i to se v závěru projevilo negativně.

Na svém kontě máte dvě výhry, jednu před domácím publikem s Lovosicemi po penaltovém rozstřelu, druhou na půdě Nymburka. V čem byly tyto zápasy jiné?

Spíš byly podobné. Byly to výkony, které jsme od týmu čekali ve více zápasech. Nedělali jsme laciné chyby, zodpovědně bránili, v útoku patřičně hladoví.

Nejvyšší prohra, již jste utrpěli, byla na půdě Meteoru Praha 8:2. Je to zápas, na nějž byste nejraději zapomněl?

Určitě, možná to bylo i utkání zlomové. Tento zápas nás doslova svlékl do naha. Ukázalo se, že tým v této podobně už fungovat nemůže.

Vedete statistiku hráčů, kdo odehrál nejvíce utkání? Kolik hráčů v zápasech nastoupilo?

Hodnotím si hráče podle statistik a pro sebe. Podle toho podával nejstabilnější výkony Marek Říha, který odehrál čtrnáct utkání. Nejvíce minut odehrál Pavel Soukup, který jako jediný nastoupil ve všech patnácti utkáních, a Petr Vokurka, který odehrál 14 zápasů. Zajímavé výkony podávali mladý Luboš Koubek a Martin Bednář. Všichni ostatní zůstali za očekáváním. Celkem v mistrovských utkáních A týmu nastoupilo dvacet hráčů a čtyři brankáři, což je vysoké číslo.

V jakém ohledu je třeba v jarních zápasech změnit herní taktiku?

Taktika vychází vždy z toho, co jsou hráči schopni přenést na hřiště a co vám soupeř dovolí. V jarní části potřebujeme 10 až 11 vítězství k reálné záchraně a to nejde bez kvality v útoku a obrovské disciplíně a zodpovědnosti v obraně. Potřebujeme být na hřišti dominantní.

Hráči mají nyní volno. Jak dlouhá bude zimní příprava? Na co se zaměříte?

Ano nyní mají volno, pauza je nezvykle dlouhá. Máme tři měsíce na to dát dohromady nový tým, který bude schopen se o záchranu poprat. Hráči mají sice volno, vedení nikoliv. V této fázi vedení jedná o posílení. Hráči se poprvé sejdou 11. ledna 2016. V plánu je osm přípravných utkání, kondiční soustředění v Modré a okolo třiceti tréninkových jednotek. Od začátku musíme zlepšit i týmovou kohezi (soudržnost a pevnost týmu, pozn. redakce) a chování na hřišti i mimo něj.

Během podzimu tým doplnil Martin Bednář. Jedná vedení o dalším posílení kádru?

Ano jedná, a horečně. Jak jsem již říkal, pohyb v kádru bude razantní, a to jak směrem dovnitř, tak i ven.

Děkuji za rozhovor.

Fotbalová tabulka

Lucie Steklá