Tento týden zemřel ve věku 84 let Josef Masopust - fotbalový vicemistr světa z roku 1962, první český držitel Zlatého míče a český fotbalista století.

Jedna z největších osobností českého fotbalu v historii se narodila 9. února 1931 ve Střimicích na Mostecku jako nejstarší z šesti dětí do rodiny horníka. Masopust brzy zasvětil svůj život fotbalu, když se přes Most a Teplice dostal do Dukly, s níž získal osm titulů. Vyzkoušel si i zahraniční angažmá v Belgii. Kromě ligového fotbalu patřil i ke klíčovým postavám reprezentace, za kterou odehrál 63 zápasů a vstřelil deset gólů.

Výraznou měrou pomohl k bronzu na ME 1960 a věčnou slávu získal na MS 1962 v Chile, kde Češi došli až do finále s Brazílií. V něm jim však ani Masopustův nejslavnější gól nepřinesl celkový triumf. Následně Masopust převzal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy, což se od té doby z Čechů povedlo jen Pavlu Nedvědovi v roce 2003.

Josef Masopust vzpomínal s dojetím

V závěru roku 2011 se s Josefem Masopustem měli možnost setkat také fotbaloví fanoušci v Lounech. Tehdy tam bývalí hráči Dukly Praha přijeli zavzpomínat na svého kapitána Ladislava Nováka, který by 5. prosince 2011 oslavil 80. narozeniny.

Nejprve zavítali do muzea, kde proběhla výstava o slavném lounském rodákovi, po kterém je ve městě pojmenován fotbalový stadion. „Nevzpomínejte se smutkem, ale s radostí, že jsme se tu sešli," vyzvala tehdy všechny Stanislava Nováková, manželka Ladislava Nováka. I přes tato slova bylo dojetí na většině z nich znát. Slzy na krajíčku měl Josef Masopust, který byl jeho velkým kamarádem. Expozice slavné fotbalisty zaujala, u fotografií ze zápasů se tvořily hloučky bývalých fotbalistů a vzpomínali na zápasy.

Při besedě hovořil o úspěchu v Chile

Následovala beseda v zasedací síni radnice, kterou si nenechaly ujít desítky fandů fotbalu. Jedna z prvních otázek se týkala slavného Mistrovství světa v Chile, které se odehrálo v roce 1962 a odkud československá fotbalová reprezentace přivezla stříbrnou medaili. Celek tvořili i hráči Dukly Praha Masopust, Ladislav Novák, Pluskal, Jelínek, Adamec a jako náhradní brankář Kouba. „Tehdy se v novinách psalo, abychom tam vůbec nejezdili. Do prvního utkání jsme šli s vědomím, udělat co se dá a neudělat našemu fotbalu ostudu. Láďa nás ale hecoval, že musíme zabojovat a snažil se nás vybudit. Například povídal: „Kluci, vždyť jich hraje jenom 11, ty musíme přehrát." To byl jeden z mnoha impulsů," vzpomínal Josef Masopust.

Československo se nakonec utkalo o titul s brazilským týmem, se kterým prohrálo 1:3. „Sice jsme prohráli, diváci nás ale po zápase odměnili ohromnými ovacemi, dali nám na vědomí, že to byl vyrovnaný boj," dodal tehdy v Lounech Josef Masopust.