Náročný boj o prvenství v krajském přeboru v Žatci přinesl jedinou branku, kterou fotbalisté Loun potvrdili kvality lídra tabulky, přestože jsou nováčkem.

Téměř osm stovek diváků sledovalo vynikající hru obou obran.

První šanci měl domácí Horňák, jenž poslal hlavou centr Svobody do hrudi brankáře Číže a odražený míč pár centimetrů od tyče odkopl do bezpečí Hasil. Přestože je útočník, dovedl vynikající defenzivní práci pro hosty. Pozadu nezůstávali ani jeho mladší spoluhráči. Nejvíce starostí jim dělal Svoboda, jehož osobně střežil Lazarik.

V klíčové šanci zápasu v 54. po akci domácího Vávry, střílel nabíhající Ilavskij z pěti metrů, ale trefil jen tyč otevřené branky! A když odkulhal Krejčík (achillovka), nastaly vynucené změny v domácím rozestavení. Na druhé straně pociťoval natažený stehenní sval Vojta Trup, ale obětavě utkání dohrál.

Největší příležitost hostů měl v 65. Karel Hasil, jehož bomba ze 25 metrů skončila na tyči Zaťkovy svatyně.

Rozhodující okamžik nastal v 71. minutě po rohovém kopu V. Suchého. Před první tyčí mezi třemi hráči tečoval přízemní míč Michal Lesniak, který tady s fotbalem začínal a ještě předloni hrál, aby prolétl podle tyče do sítě. „Poborák po rozehrání rohu to místo nezodpovědně opustil,“ zlobil se na Poborského nešťastný Zaťko.

Snahu o vyrovnání zmařil Slavoji v 80. vynikajícím skokem do pravého horním rohu branky Číž po hlavičce Macháčka z centru Ilavského.

Následovaly další skrumáže před jeho brankou, největší po hlavičce Heince, ale disciplinovaně hrající obrana ubránila nulu. Po přihrávce Paula z výhodné pozice netrefil branku již unavený Baierl a tak hosté ještě v závěru zkoušeli protiútoky do otevřené domácí obrany.

Louny vedou o 3 body před Lovosicemi, Žatec je s Krupkou na 3.–4. místě a stejně bodů mají Blšany a Bezděkov.

Slavoj Žatec – FK Louny 0:1 (0:0)

Branka: 71. Lesniak. Rozhodčí Zaňka, ŽK 2:2, rekordní návštěva 750 diváků.

Žatec: Zaťko – Vávra, Horňák, Heinc, Krejčík (55. Poborský) – Paul, Zlatohlávek, Svoboda, Ilavskij (85. Loos) – Macháček, Baierl

Louny: Číž – J. Suchý, V. Suchý, Jamrich, Břečka (88. Slušný) – Střelec, Trup, Lazarik, Kyncl (55. D. Podroužek) – Hasil (78. Stanislav), Lesniak

Co řekli trenéři po derby


Fotbalové osudy trenérů obou mužstev nedělního derby se často setkávají. Jsou nejen bývalými spoluhráči z obrany. Už v roce 1985 v dresu Žatce postupovali do divize. O deset let později divizní návrat vybojoval tým se stoperem Koutenským pod trenérem Šidlofem. A po dalších letech spolu vedli ligový dorost Chmel Blšany. A jak viděli utkání ze sousedních laviček?

Karel Šidlof, FK Louny:
Připravujeme se zodpovědně na každé utkání, na derby pak ještě více. Jeli jsme sem pro bod a tomu podřídili taktiku. Slavoj byl sice první poločas lepší, protože jsme byli více zatažení. Ve druhém jsme zkusili hrál více kombinačně po zemi. Už v poločase jsme si Pavlem říkali, že je to utkání jediného gólu. Že jsme ho dali my, je dílem štěstí, když vyšel nacvičený signál. Spravedlivější by byla remíza. V náš prospěch asi rozhodlo, že mám kvalitnější lavičku než domácí. Obdivuji výkon Zdeňka Svobody, co odvede práce.

Pavel Koutenský, Slavoj Žatec:

Bylo by spravedlivé, kdyby utkání skončilo remízou. Od úterka jsme se na něj pečlivě připravovali a nakonec dostaneme gól ze standardní situace. Pokud je nedokážeme sami využít, nebo se netrefí někdo z druhé vlny, nedává útok góly. V každém utkání však máme řadu vyložených šancí. Myslím, že utkání ovlivnilo vynucené střídání Krejčíka. Hodas ještě není zcela fit, Rulfa jsem už dva týdny neviděl a mladíci zatím neodvádějí, co se od nich čekalo po výkonech v dorostu. Soupeři musím pogratulovat k výbornému výkonu, věřím, že se zápas líbil i divákům.