Fotbalistovi Jaromíru Zmrhalovi ze Slavie Praha, který hráčskou kariéru začínal v Žatci a ve městě ještě donedávna bydlel, se splnil životní sen. Byl povolán do české fotbalové reprezentace.

Trenér fotbalové reprezentace Karel Jarolím doplnil nominaci na zápasy kvalifikace mistrovství světa v Německu a s Ázerbájdžánem o tři hráče. Kouč národního týmu překvapivě povolal dva nováčky - záložníky Lukáše Droppu z ruského Tomsku s Jaromírem Zmrhalem ze Slavie, a jeho spoluhráče z Edenu - útočníka Milana Škodu.

Zmrhal se k týmu připojil během úterý 4. října. Třiadvacetiletý Zmrhal hrával za jednadvacítku, do reprezentačního A-týmu se ale nyní dostal poprvé. Zaujal výborným výkonem v nedávném ligovém derby na Spartě, kde jednou brankou pomohl k výhře Slavie 2:0, a jeho výhodou je i to, že může nastoupit na více postech v záloze.

Připomeňte si rozhovor: Jaromír Zmrhal: stěhování ze Žatce do Prahy, teď derby se Spartou

„Jsem nadšený, chtěl bych poděkovat všem ve Slavii i v reprezentaci za důvěru. Je to nepochybně splnění mého obrovského dětského snu. Věřím, že nezklamu, a pokusím se důvěru maximálně splatit," uvedl pro slávistický web. Před pár dny se vyjádřil k reprezentaci v rozhovoru pro Žatecký a lounský Deník. „Pro to, abych opět někdy oblékl reprezentační dres, udělám maximum," řekl před utkáním se Spartou.

Jaromír ZmrhalČeská reprezentace se představí 8. října v Německu od 20:45. V úterý 11. října pak v Ostravě-Vítkovicích hostí od 20:45 Ázerbájdžán.

Jaromír Zmrhal se narodil 2. srpna 1993 v Žatci. Hrál za žákovská družstva Slavoje Žatec a Chmelu Blšany. Od svých 10 let je hráčem Slavie Praha, v české nejvyšší soutěži debutoval na začátku ročníku 2012/2013 a od té doby patří ke stálicím slávistické jedenáctky. S českou jednadvacítkou se zúčastnil i Mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které se v loni konalo v ČR.

Zmrhala pozvánka obrovsky překvapila a byl hodně nervózní

Praha – Přestože záložník Jaromír Zmrhal nefiguroval v původní nominaci trenéra fotbalové reprezentace Karla Jarolíma ani mezi náhradníky, český kouč ho v pondělí 3. října překvapivě dodatečně povolal k zápasům kvalifikace mistrovství světa v Německu a s Ázerbájdžánem. Pro slávistického odchovance byla premiérová pozvánka do seniorského národního týmu příjemným šokem, a když se připojil k mužstvu, byl hodně nervózní.

„Vůbec jsem to nečekal, bylo to obrovské překvapení. Nebyl jsem ani v té širší nominaci. Dozvěděl jsem se to až včera po tréninku, který jsem měl na Slavii. Dokonce jsem odjel s přítelkyní domů do Žatce a tam jsem se to dozvěděl. Nadšení je veliké," řekl v úterý novinářům Zmrhal.

V minulosti byl členem reprezentační jednadvacítky, s níž loni absolvoval evropský šampionát na domácí půdě, do národního A-týmu se ale dostal poprvé v kariéře.

Nabídka přišla nečekaně

„Když jsem ráno přijížděl na sraz, byl jsem hodně nervózní, protože to přišlo narychlo. Nestihl jsem si pořádně ještě ani vybalit. Jen jsem se potkal s kluky, ani jsem ještě moc nemluvil s trenérem. Nervozita pořád ještě je," připustil třiadvacetiletý záložník.

Zmrhal se v posledních zápasech za Slavii dostal do výborné formy a v předminulém ligovém kole gólem přispěl k výhře 2:0 v derby na Spartě. Nemyslí si ale, že by nyní hrál nejlépe v kariéře. „To nevím, to ukážou až další zápasy. Povedlo se nám teď třikrát vyhrát, což je dobře. Uvidíme, jako to bude pokračovat buď tady, nebo ve Slavii," podotkl Zmrhal. „Je to možné, že jsme teď se Slavií víc na očích, protože jsme trošku výš, než jsme byli v předchozích letech. Doufám, že jsou to i moje výkony, které mě sem dostaly," dodal.

Převaha Sparťanů

Na srazu je zatím jediným slávistou, protože útočník Milan Škoda se kvůli obnovenému zranění z derby k týmu ještě nepřipojil. „Sparťani tu mají velkou převahu, navíc jsou tu i ti, co tam bývali dřív. Takže určitě nebudu nic říkat a nebudu je tím gólem z derby popichovat," usmál se Zmrhal.

Připustil, že pokud by měl v Německu nastoupit, asi by se neubránil nervozitě. „Pro mě to bylo těžké už teď tady. Znám ty hvězdy jen z televize, ale jsou to lidi jako my. Je třeba to vytěsnit z hlavy. Budu se o to snažit. Snad to bude teď lepší, když jsme pár zápasů vyhráli se Slavií," dodal.