Jeden jede už potřetí, pro toho druhého to bude premiéra. Hned dva fotbalisty bude mít v reprezentačním výběru vysokoškoláků pro univerziádu v Číně druholigový mostecký Baník. Jeden z nich, Jan Klasna, je ze Žatce.

Cíl ale mají oba stejný: přivést domů medaili! Fotbalisté Baníku Jaroslav Frnoch a Jan Klasna se chystají do čínského Shenzhenu, kde budou reprezentovat Českou republiku na 26. letní univerziádě.

Na nedělní druholigovou premiéru ještě byli oba hráči trenéru Zachovi k dispozici. Následujících sedmnáct dní se ovšem už bude muset obejít bez nich. „Mezipřistání máme v Dubaji a pak pokračujeme do Hongkongu, odkud ještě pojedeme několik hodin autobusem,“ koulí očima Klasna, jenž v pondělí 8. srpna, kdy odlétali na hry, oslavil pětadvacáté narozeniny.

Univerziáda, to je menší sestra olympiády. Startovat na ní mohou pouze studenti univerzit a vysokých škol. Frnoch Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v květnu zdárně dokončil a získal titul magistr, Klasna na stejné škole ještě studuje. Před lety Českou republiku na univerziádě reprezentoval také výkonný ředitel Baníku Stanislav Salač a dokonce si z USA přivezl zlatou medaili.

Zatímco baníkovský magistr Frnoch už byl na dvou univerziádách v Thajsku v roce 2007 a v Srbsku v roce 2009, Klasnu v Číně čeká velká premiéra. „Vůbec nevím, co od toho čekat, ale hrozně se těším. Kolikrát v životě má člověk příležitost podívat se do Číny a ještě k tomu na víc než dva týdny.“ „Je to velká akce. Dá se to přirovnat k olympiádě, probíhá to všechno podobně. Bydlet budeme v univerzitní vesnici jako další tisíce sportovců. Pokaždé je to zážitek,“ těší se útočník Frnoch.

Oba hráči Mostu se chtějí vrátit s medailemi na krku. „Nechci tam jet na výlet. V Thajsku jsme byli jedenáctí, v Srbsku pátí, tak do třetice už bych chtěl nějakou medaili, nejlépe samozřejmě zlatou,“ přeje si Jaroslav Frnoch, přestože přiznává, že příprava na turnaj výběru podle představ nevyšla.„Mrzí mě, že někteří dobří fotbalisti jet nemohli. Třeba Dostála nepustila Slavia nebo Šmíd z Dukly se zranil. Jsem zvědavý, jakou úroveň budou mít ostatní mančafty. Každopádně věřím, že tam uděláme dobrý výsledek,“ říká Jan Klasna, jenž v minulé sezoně hostoval v třetiligovém Vltavínu.

Oba baníkovci se do Číny vydávají s vědomím, že po svém návratu budou muset o místo v sestavě nanovo bojovat. „Z mojí strany příprava nebyla stoprocentní, hodně jsem marodil, takže do sestavy bych se v prvních kolech stejně nevešel. Navíc ještě nemám jisté, zda v kádru zůstanu,“ dodal Klasna.

(mch)