Volba nového Výkonného výboru krajského fotbalového svazu Ústí nad Labem, volba předsedy a revizní komise, jsou mimo jiné v sobotu 7. března na programu Valné hromady ČMFS pro oblast Severní Čechy v Ústí nad Labem.

Dnešní volby jsou pikantní v tom, že proti stávajícímu předsedovi, třebenickému bývalému rozhodčímu Václavu Hartmanovi, který je v čele kraje osm let, kandiduje poslanec Sněmovny Vladimír Šoltys, majitel fotbalového klubu ŘEZUZ Děčín. A jak to už bývá, oba mají své stoupence i odpůrce.

Na Šoltysovi vadí protistraně, že by šlo o střet zájmů, neboť by mu podléhali rozhodčí a delegáti. Pro něj hovoří navíc jeho názor, že je třeba ve fotbale změny nejen v kraji, ale i v nejvyšším patře ČMFS, kam by se jako krajský předseda dostal. Šoltyse podporují některé okresy zejména mostecká skupina, kde působí šéf FK Souš Josef Tancoš. Bývalý fotbalista druholigového Mostu, který hostoval v 90. letech v divizním Lučanu Žatec, se s Vlad. Šoltysem představili na předvolebním setkání i na OFS Louny.

Na jednání vrcholného orgánu krajského fotbalového svazu, který zahajuje své jednání v sobotu 7. března v Kongresovém sále hotelu Vladimir v Ústí n.L., bylo pozváno 70 delegátů. Plnou polovinu tvoří zástupci fotbalových klubů krajských soutěží, vždy po jednom členovi ze 35 klubů (12 z KP, 12 z 1.A třídy a 11 z 1.B třídy).

Dalších 35 delegátů tvoří členové okresních fotbalových svazů v působnosti Ústeckého kraje. Jedná se vždy o pět členů jednotlivých OFS. Lounský fotbalový svaz jmenoval na valnou hromadu čtyři členy výkonného výboru, předsedu Miloslava Sklenku, místopředsedu Jindřicha Zedníka, jednatele Jaroslava Mičku a předsedu disciplinárky Miroslava Vaníčka.

V původním návrhu byl schválen pátým členem Pavel Maňák, sekretář Slavoje Žatec. „V předloženém rozpisu jsme totiž neměli na valné hromadě vůbec zastoupení, ačkoliv jsme veliký oddíl a naše áčko jako jediné z okresu hraje nejvyšši krajskou soutěž! Prý proto, že v době minulých voleb jsme nehráli krajský přebor… Proto jsem měl doplnit okresní delegáty na povolených pět,“ říká Pavel Maňák.

Protože však Maňáka chtěla delegovat také mostecká skupina, aby ho navrhla do kandidátky nového krajského výboru, nelíbilo se to lounskému okresními sekretáři Mičkovi. „Volal mi, že pojedou z OFS Louny raději jen ve čtyřech,“ divil se Maňák. To je jen epizoda na okraji jedněch krajských voleb, kde si zvolí nového šéfa. Losna nebo Mažňák? Šoltys nebo Hartman? Vyhraje opozice navrhující Poslance za ODS Vladimíra Šoltyse podporovaného krajským manažerem ČSSD Josefem Tancošem, nebo obhájí pozici pro Václava Hartmana stoupenci starých pořádků?

Nechme to na delegátech. Stejně jako na toužebně očekávané následné Valné hromadě ČMFS, která nasměruje celý český fotbal.