Čerpat vodu z jednoho zařízení, hasičského čerpadla, do dalšího a dostat ji co nejdál – to je stručně shrnutá zajímavá akce, které se Sbor dobrovolných hasičů Raná zúčastnil v červenci roku 2002 a dodnes se na ni vzpomíná.

Více o SDH Raná se dočtete ZDE

Na Letišti Hradčany nedaleko Mimoně šlo o světový rekord v dálkové dopravě vody ze stroje do stroje. Tehdy se podařilo ten starý s hodnotou 43 kilometrů překonat na úctyhodných 52 700 metrů.

O co jde? „Musíme dopravit vodu někam, kdyby například nebyl benzin a cisterny nemohly jezdit. Tedy první tým je u vody a „podává“ vodu dalšímu čerpadlu, to dalšímu a tak dále,“ vysvětlil Karel Rein, velitel SDH Raná.

Tehdy se na rekordu podílelo 163 družstev po osmi lidech. Celkem bylo na letištní ploše 111 stanovišť a na každém z nich byla dvě čerpadla. „Bylo to rozhodně zajímavé jen to vidět, jak se tam ta voda podávala na ploše tam a zase zpátky, abysme se tam vůbec vešli,“ vzpomíná K. Rein.

A dostat vodu na zmíněnou vzdálenost bezmála 53 kilometrů nebyla žádná maličkost. Začínalo se v půl sedmé ráno a z historické parní stříkačky, zapojené na samém konci „hada“, voda vytryskla pět minut po páté hodině odpoledne. „Bylo to hodně náročné hlavně na koordinaci jednotlivých týmů, aby nikdo neztratil tlak a voda mohla dál,“ dodal velitel SDH.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE