Dopravní nehody, povodně, požáry – spektrum nepříjemných událostí, u kterých zasahují dobrovolní hasiči z Cítolib, je velmi široké.

Sbor má vlastní výjezdovou jednotku a jeho dlouhodobá odváděná práce je tak kvalitní, že na základě smlouvy jeho trvalou pomoc a pohotovost využívají i v dalších obcích a rovněž i v sousedním městě – Lounech.

„Momentálně má náš sbor přibližně šedesát členů, mezi nimi je patnáct žen. Do výjezdové jednotky, jejíž členové pravidelně absolvují fyzické prověrky, zdravotní testy a důležitá školení, patří patnáct lidí,“ uvedl Miroslav Šponiar (39), velitel Sbor dobrovolných hasičů Cítoliby.

O hasičské práci ví snad úplně všechno. Dobrovolným hasičem se stal už v dětství jako kluk, ve volném čase se věnuje cítolibskému sboru, a když je v „zaměstnání“, znamená to pro něj pracovní směny u Hasičského záchranného sboru ČR, tedy profesionálních hasičů. Slouží u jednotky v Praze – Chodově.

SDH Cítoliby poskytuje své služby také sousedním obcím – konkrétně Chlumčanům, Blšanům a též městu Lounům. Od všech obcí, kde působí, dostává příspěvky na činnost. „Celkový roční rozpočet sboru je přibližně 350 tisíc korun,“ upřesňuje Miroslav Šponiar. Hasiči z Cítolib mají zbrojnici na návsi nedaleko zámku. Ve výbavě mají dvě zásahová auta – trambus Liaz z 80. let a avii. Třetí bude menší Lada Niva do terénu, kterou dostali od policistů a nyní si ji sami upravují.

„Nejstarší náš trambus bychom rádi vyměnili za nový vůz. Máme zájem o český výrobek, velkou zásahovou Tatru,“ říká velitel hasičů. „Díky dobré vzájemné spolupráci má naše obec přislíbenou část peněz na tento vůz jako příspěvek z rozpočtu města Loun,“ doplnil starosta Cítolib Petr Jindřich. Vůz by měli hasiči v Cítolibech dostat buď letos, nebo příští rok.

Každý týden jeden výjezd

Práce sboru je velmi důležitá pro celý okolní region. Loni vyjela zásahová jednotka k 52 událostem. To je statisticky přepočteno jeden výjezd každý týden. Letos hasiči z Cítolib měli zatím 41 výjezdů, takže závěrečné číslo bude možná podobné jako loni. Mezi loňskými zásahy dominují požáry (29), dopravní nehody (5), různé technické zásahy, například řezání padlých stromů nebo čerpání vody po přívalových deštích.

Stejně jako v jiných obcích se i v Cítolibech podílejí dobrovolní hasiči na společenském životě a rozvoji svého městečka. „Během roku pořádáme řadu kulturních akcí pro dospělé i děti, například pálení čarodějnic, staročeské máje, dětské dny. Pomáháme i občanům, například starším lidem, pokud o to požádají. Káceli jsme třeba překážející strom. Čistili jsme také například okapy na kostele či ve školce,“ vzpomíná Miroslav Šponiar.

Sbor dobrovolných hasičů v Cítolibech byl založen už v 19. století, loni v městečku probíhaly oslavy 130 let jeho existence. Hasiči se dobře starají i o propagaci své činnosti, mají bohatě a pěkně vedené vlastní internetové stránky, plné fotografií, informací o výjezdech, statistik a dalších zajímavostí.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz