Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Jimlíně pomáhají obci a rádi sportují

Jimlín - V dalším dílu seriálu Deníku Lidé sv. Floriána představujeme Sbor dobrovolných hasičů Jimlín.

27.8.2009
SDÍLEJ:

Miroslav Kučera, dlouholetý starosta SDH JimlínFoto: DENÍK/Libor Želinský

K početně menším sborům patří dobrovolní hasiči v Jimlíně. Momentálně mají dvaadvacet členů; všichni jsou v dospělém věku. Oddíl mládeže ve vsi pod Novým Hradem není.

„Sbor byl založen před více než sto lety – v roce 1894,“ říká Miroslav Kučera (62 let), civilním povoláním lesák, jinak dlouholetý starosta Sboru dobrovolných hasičů v Jimlíně. Podle něj a kronik tento vesnický sbor vždy byl menší. „Nejvíce snad měl v nějakém roce 43 členy,“ uvedl.

Na činnosti sboru v Jimlíně se podle něj nyní aktivně podílí přibližně deset lidí. „Pořádáme zábavy, dětské dny, rádi se věnujeme požárnímu sportu. Některé soutěže sami pořádáme, na jiné jezdíme a častokrát jsme úspěšní,“ říká Miroslav Kučera a ukazuje mi sbírku pohárů, které si jeho družstvo přivezlo z různých hasičských klání.

Rádi poměří své síly

Hasiči v Jimlíně se pravidelně scházejí k tréninkům, ale i další činnosti. Budují si také nové „hřiště“ – tedy přesněji plochu, která bude v budoucnu sloužit jen na požární sport. Jinak často pořádají různá hasičská měření sil a schopností na hřišti v sousedních Zeměchách.

Hlavním posláním hasičů ovšem není sportovat, i když trénink a fyzická připravenost je bezpochyby důležitá, ale pomoc lidem při požárech a jiných náhlých krizových událostech. „Poslední větší požár, který si v naší obci pamatuji, byl oheň v jedné rekreační chatě. Zasahovali jsme tam i s jinými hasičskými sbory v létě roku 2008,“ vzpomíná Miroslav Kučera.

Když hořel Nový Hrad, byli tam

Ke známějším požárům z poslední doby určitě patřil oheň ve věži známé památky – Nového Hradu, symbolu obce, kde se v 90. letech natáčel i film Pevnost. „A právě v roce 1994 hořela věž Nového Hradu a náš sbor tam zasahoval,“ uvedl M. Kučera.

V letošním roce se hasiči v Jimlíně potýkali s jiným živlem – vodou a kroupami. „V červnu a v červenci, když zlobilo počasí při těch velkých bouřkách, jsme byli několik hodin v pohotovosti a hlídali situaci. Část zahrad byla pod vodou, čistili jsme také železniční přejezd, kvůli němuž vlak zůstal stát,“ říká Miroslav Kučera.

Sám je členem dobrovolných hasičů už od roku 1969. „Rozhodl jsem se pro to už jako kluk. Jejich práce se mi vždycky líbila. Celý život také bydlím v Jimlíně a už jako dítě jsem pozoroval, co hasiči dělají,“ usmívá se vousatý muž. Jak říká, po otci svou zálibu nezdědil, láska k hasičům si ho prostě nějak našla sama a už mu zůstala.

Chcete, aby se i vaše jednotka objevila v seriálu Lidé svatého Floriána? Chcete se pochlubit úspěchy ve vaší obci a okolí? Kontaktujte redakci Žateckého a lounského deníku na zatecky@denik.cz

Autor: Libor Želinský

Místo události:
27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Ilustrační foto

Muž, který v Žatci ohrožoval taxikáře nožem a kradl v baru, je ve vazbě

Průvod čertů projde znovu centrem Žatce. Pak i sousedním Mostem

Žatec, Most - Pekelné dostaveníčko proběhne v Žatci 3. prosince. Přijedou děsivé bytosti z celé země.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Velkoformátové snímky vytažené z mobilu: V Luragu vystavuje smartfotografka

Chomutov, Žatec – Na dnešní vernisáži rozdá mladá žena ze Žatce rychlé tipy, jak lépe fotit iphonem.

EXKLUZIVNĚ: Jak řešit potíže regionu? Deník se ptal kandidátů na poslance za vás

Louny /VIDEA/ - Oslovili jsme kandidáty z okresu Louny, kteří usilují o mandát poslance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení